İdrar Rengi Hakkında Bilinmeyenler

21 Temmuz 2015

İdrarınızın bulanık renkte olması, sancılı bir şekilde olması, kanlı olması gibi birçok faktör vücudunuzda bazı şeylerin yolunda gitmediğini bizlere belli etmektedir.
1
İdrar denilen şey, hücresel metabolizmanın ürettiği, vücuttan atılan steril bir sıvıdır. İdrarımızın rengi ediğimiz veya içtiğimiz herhangi birşeyden dolayı değişiklik gösterebilir.
2
İdrarınızın rengi koyu ise, hemen endişelenmeyin. Bunun anlamı vücudunuza fazla sıvı girmediğini gösterir. Bol miktarda sıvı tüketerek idrarınızın rengi açılabilir.
3
İdrarınızın rengi ne kadar açıksa sizde o kadar sağlıklısınız demektir. Açık sarı veya renksiz olması vücudunuza yeteri miktarda sıvı girdiğinin gösteresidir. Fakat çok su içmiyorsanız fakat idrarınız açık renk ise bu diyabet hastalığının belirtisi olabilir.
4
Alkol içen insanların idrarları açık renktir. Alkol vücutta bulunan idrar miktarını ve idrar yapma iseğini arttırır. Alkolü içtikten sonra idrarınızı yaparken, vücudunuzdaki suyla beraber önemli elektrolitleri de beraberinde vücudunuzdan atmış olursunuz. Alkol sağlığınıza zarar verir.
5
Yeşil ve Mavi İdrar :
Yeşil ve mavi idrarlar genelde yediğiniz yiyeeklerden dolayı ortaya çıkar.  Bazı yiyecek ve içecekleri tüketmek idrarınızın rengini ve kokusunu değiştirmektedir.
6
Kırmızı veya Pembe İdrar :
Kırmızı renkte olan yiyekler idrarınızın rengini dönüştürebilir.Kabızlık için tüketilen ilaçlar ve laksatif etkiye sahip olan ilaçlar da idrrnızın rengini değiştirebilir.
İdrar yollarınızda kan olması büyümüş prostat, taş veya böbrek kanserinin habercisi olabilir.
7
Bulanık İdrar :
Bulanık idrar, idrar yolları enfeksiyonu veya böbrek taşının olmasından dolayı olabilir. Erkekler de bulanık olmasının bir başka sebebi ise israr yollarında sperm kalmasıdır.
8
Köpüklü İdrar :
İdrarınızd aşırı köpük olması demek, proteini çok fazka tükettiğiniz anlamına gelmektedir. Bunun dışında köpüklü idrar başka önemli durumların habercisi olabilir.
9
Genelde idrarınızdaki ani değişmelerin sebebi yenilen besinlerden dolayı karşımıza çıkar. Eğer ilaçlardan dolayı idrar renginizin değiştiğini düşünüyorsanız doktorunuza görünmelisiniz.
10