Hollywood Filmlerinde Rol Almış Türk Oyuncular

11 Eylül 2015

Deniz Akkaya
Yönetmenliğini John Keeyes'in yaptığı "Living and Dying" filminde rol alan Deniz Akkaya, filmin 2007 yılında vizyona girmesiyle birlikte, gişede de oldukça başarısız olmuştu.
1
Saadet Işıl Aksoy
Saadet Işıl Aksoy, 2009 yılında vizyona giren ve çekimlerinin küçük bir kısmı ülkemizde yapılan "The Rebound" (Aşkın Yaşı Yok) filmde rol almıştır.
2
Okan Bayülgen
Çekimleri 1992 yılında gerçekleştirilen "Indiana Jones: Çöl Fedaileri" filminde figüranlık yapan Bayülgen, bir gözcü olarak ekrana gelmiştir.
3
Tamer Karadağlı
Tamer Karadağlı, Deniz Akkaya ile birlikte "Living and Dying" filminde rol almıştır.
4
Mehmet Günsür
Mehmet Günsür, başrolünü ünlü oyuncu Dominic Swain ile paylaştığı "Dehşet Gecesi" adlı gerilim filmiyle Hollywood!a giriş yapmıştır.
5
Salih Güney
Salih Güney 1969 yılında Hollywood'a adım atmış, Tony Curtis, Charles Bronson ve Michele Mercier ile birlikte rol aldığı "You Can't Win Them All" adlı filmde oynamıştır.
6
Muzaffer Tema
Türk sinemasında büyük başarılara imza atan Muzaffer Tema, Hollywood'da rol alma şansını elde eden ilk Türk sanatçıdır. Türkiye'de de gösterime giren "Certain Smile" (Acı Tebessüm) ve "Twelve to the Moon" (Aya Giden 12 Adam) filmlerinde rol aldı.
7
Ayhan Işık
Ünlü yönetmen David Lean o zamanlar henüz proje aşamasında olan "Arabistanlı Lawrence" ve "Dr. Jivago" filmleri için Işık'a teklifte bulundu. Başrol değil de ikinci adamı oynaması istenince Ayhan Işık bu teklifi geri çevirdi.
8
Meltem Cumbul
2008 yılında "The Alphabet Killer" ve "A Beautiful Day" filmlerinde rol alan Meltem Cumbul'un hayatı Los Angeles-Türkiye arasında geçmekte.
9
Haluk Bilginer
Haluk Bilginer'in rol aldığı en büyük proje yönetmenliğini Tom Tykwer'ın üstlendiği, çekimlerinin bir kısmı ülkemizde gerçekleştirilen ve 2009 yılında vizyona giren "The International" (Uluslararası) adlı filmdir. Ayrıca "The Reluctant Fundamentalist" ve "Buffalo Soldiers" filmlerinde de yer almıştır.
10