Hitler'i Eleştiren Sanatçı: Heartfield

29 Nisan 2017

Adolf Hitler ve Nazi Almanyası'nı her daim eleştiren Alman sanatçı John Heartfield, çalışmalarında fotomontajlar kullanıyordu. Gazete ve dergideki resimleri birbirine yapıştırarak ortaya koyduğu resimlerde Adolf Hitler ve Nazi Almanyası'nı eleştiriyor ve bu nedenle de sürekli saklanmak zorunda kalıyordu. Bu çalışmalarını "Die Pleite" adında kurduğu dergi ile Avusturya, Fransa, İsviçre, Çekoslovakya gibi birçok ülkede çalışmalarını yayımlıyordu. Sert bir dille eleştirdiği için zamanının en iyi hiciv sanatçılarından olan Heartfield'in işte o birbirinden ilginç çalışmalarından örnekler...
1
Adolf Hitler'in arkasındaki en büyük güç Joseph Goebbels, hazırladığı propagandalarda Adolf Hitler'i, olduğu gibi değil, olmak istediği gibi gösteriyordu. Bu nedenle çoğu kez halka Hitler'i Karl Marx gibi göstermeye çalışmıştır. Bunun üzerine Heartfield, bu eleştiride bulunuyor.
2
Heartfield bu çalışmasında, savaşı çok isteyen Hitler'in, sanayiyi tamamen savaş araçları üretmeye yöneltmesini eleştiriyor. Hitler burada mermi ve füze veren ağacı suluyor.
3
Heartfield, Hitler'i son Alman İmparatoru olan Kaiser II Wilhelm'e benzettiği çalışması
4
Hz. İsa'nin elindeki haç işareti Nazi amblemine dönüştürülüyor.
5
Heartfield'in bu çalışması, Fransa Dışişleri Bakanının, Hitler'in ülkelerini parçalamasını nasıl rahat izlediğini anlatıyor.
6
Heartfield, Hitler'in yüksek sesle konuşmasını, uzun ve geniş nefes borusuyla anlatmaya çalışıyor. 
7
Heartfield'in en çok beğeni toplayan çalışmalarından biri bu. Nazilerin insanları katleden bir parti olduğunu ortaya koyuyor.
8
Nazilerin ülkeyi nasıl faşist kıldığını anlatıyor.
9
Heartfield, Nazilerin insan katletmesini, amblemdeki dört uca kanlı balta koymasıyla eleştiriyor.
10
Heartfield, Nazi rejimine karşı tepkisini BM'in barış güvercinini öldürerek gösteriyor.
11