Hiç Duymadığınız 10 İlginç Fobi

14 Ekim 2015

Xanthophobia Sarı Korkusu
Xanthophpbia fobisi olan kişiler sarı renkli her şeyden korkan insanlardır. Güneşten, sarı çiçekten, sarı boyadan hatta sarı kelimesini duymaktan bile çok korkarlar. Xanthophobia da sık rastlanmasa da örnekleri olan fobi çeşitlerinden biridir.
1
Somniphobia Uykuya Dalma Korkusu
Uykuya dalmaktan korkan kişiler anlamına gelir. Hatta öyle ki uyurlarsa öleceklerini bile düşünenleri vardır. Uyumaktan çok korkarlar ve uyuduklarında görecekleri kabuslardan, ellerinden tamamen kontrolün gideceğini düşünüp uyumak istemezler.
2
Ergophobia Çalışma Korkusu
En olur korku yani fobilerden bir tanesidir. Hemen hemen toplumda çoğu insanda çalışma korkusu vardır. Psikologlara göre, ergophobianın başaramayacağını düşünmek, toplum önünde konuşamamak, kendini ifade edememekten kaynaklandığını, ortaya çıkabileceğini belirtiyorlar.
3
Omphalophobia Göbek Deliği Korkusu
En ilginç fobi çeşitlerinden biri de omphalophobiadır. Bu fobiye sahip kişiler göbek deliği görmekten, dokunmaktan, kendi göbek deliklerine dokunulmasından hiç hoşlanmazlar. Ne başkasının göbek deliğine dokunabilirler ne de kendi göbek deliklerine.
4
Pogonophobia Sakal Korkusu
Bu fobinin ortaya çıkış tarihi ise 1850' ler. Tanımı ise, sakaldan aşırı derecede rahatsız olmak anlamına gelir. Hatta bu fobiyle ilgili ilginç bir bilgi de, ünlü BBC spikerinin programı sakalla sunmasından kanal yönetimi rahatsız olmuş o da onları pogonophobia oldukları yönünde suçlamıştır.
5
Philophobia Aşk Korkusu
Bu da ilginç hobilerden bir tanesidir çünkü aşktan, sevgiden korkan insanlara çok sık rastlanmaz. Ancak var. Örneğin philophobia sahipleri. Tamamen yalnızlığı seven bu kişiler, sevmekten, sevilmekten, aşktan hiç hoşlanmazlar, korkarlar.
6
Androphobia Erkek Korkusu
İlginç bir diğer fobi de androphobiadır. Bu fobi ise kadınlarda, genç kızlarda çoğunlukla görülür. Ergenlik döneminde olabileceği gibi, yetişkinlerde de erkek fobisi görülebilir. Erkeklerden korkmak, kaçmak anlamına gelen ilginç bir fobi çeşidir.
7
Chaetophobia Saç Korkusu
Saç korkusu geniş bir tanıma sahiptir çünkü kendi saçından korkanları, başkalarının saçından korkanları da vardır. Bunların tam tersine saçlarını çok seven, ancak bu sefer de saçını kaybetme korkusuyla yaşayan insanlar da vardır. Chaetophobia hepsini içerir.
8
Hippopotomonstrosesquipedalipohobia
En ilginç fobiler arasında ismini en başa yazdıracak olan fobidir. Bu fobinin tanımı ise uzun kelime korkusudur. Her ne kadar uydurma fobisi olarak bilinse de yada böyle söylentiler dolaşsa da uzun kelime korkusu bilindik fobi çeşitlerinden biri olmuştur.
9
Amnezifobi
Kişinin hafızasını kaybedeceğinden korkması anlamına gelir. Kişi hafızasını tamamen kaybedip, öleceği hissine kapılır. Sürekli hafızasını kontrol etmeye, test etmeye çalışır. Amnezifobi az rastlanan bir fobi olsa da örneklerine rastlamak mümkündür.
10