Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar

20 Ağustos 2015

Sığır Çiçek Hastalığı 
Bu hastalık öncelikle sığırları etkiler. Ancak daha sonra insanları ve tüm memeli hayvanlara bulaşabilmektedir. Genellikle hayvanlar sağılıkken ellere bulaşmaktadır.
1
Deng Humması 
Asya Kaplan Sivrisineğinden buluşan bu rahatsızlık, kıtalar arası seyahat ederek insanlara bulaşabilmektedir.
2
Papağan Hastalığı
Papağan hastalığı özellikle çocuklar ve bağışıklık sistemi güçsüz yetişkinler için tehlike oluşturmaktadır. Hastalığı özellikle papağanlar, muhabbet kuşları ve güvercinler taşımaktadır.
3
Çoğunlukla hayvanın kuru dışkısından insanlara geçmektedir. Ayrıca mikrop tozla birlikte havaya da yayılabilir.
4
Kuduz
Kuduz hastalığı öldürücü olabilen bir hastalıktır. Hastalık etçiller ve yarasalardan hasta hayvanın ısırmasıyla ya da solunum yoluyla bulaşıyor.
5
Kedi Tırmığı Hastalığı
Özellikle çocuklar için tehlikeli olabilmektedir. Hastalıklı kedinin ısırması ya da tırmalamasıyla geçen rahatsızlık, insanda yüksek ateş ve yara çevresinde şişkinlik yapma gibi etkilere sahiptir. 
6
Şarbon
Ülkemizde bir dönem çokca görülebilen rahatsızlık, insanların derilerinden, solunum yolu veya yiyecekler vasıtasıyla bulaşabilmektedir.
7
Hastalık insanda akciğerlerde ödem, deride püstül, iç organlarda kanama, aşırı bitkinliğe neden olabilmektedir.
8
Lyme Hastalığı
Geyik, köpek ve fareden, kene ısırığı ile geçen bu rahatsızlığın ilk belirtisi kenenin ısırdığı bölgenin kızarmasıdır. 
9
Salmonellosis
Bu tehlikeli hastalık domuz, sığır, at, köpek, kedi, vahşi hayvanlar ve kuşların dışkılarıyla ve pişmemiş gıdaların sindirimi ile bulaşmaktadır. İnsanlarda hastalık ülser ve ateşle etiler görülmektedir.
10