Hapishanelerde Yazılmış 10 Büyük Eser

14 Temmuz 2020

Don Kişot - Cervantes
İspanyol yazar Miguel de Cervantes Saavedra'ın 1605 yıllarında basıldığı mizah ve psikoloji türündeki Don Kişot eseri, zamana meydan okumuş ve asırlar öncesinden günümüze kadar uzanarak 7'den 70'e herkese hitap ediyor. 
1
Birmingham Cezaevinden Mektuplar - Martin Luther King
Irklar arasında eşitlik ve halk arasında eşitlik için verdiği mücadeleyi silahsız bir şekilde protesto ettiği için Birmingham Cezaevi'ne atılan Martin Luther King'in 16 Nisan 1963'de birlik ve beraberlik için din adamlarına yazdığı mektuplarıdır.
2
Yatar Bursa Kalesinde - Nazım Hikmet
Bursa'da cezaevinde 10 yıldan fazladır yatan Nazım Hikmet'in durumuna sanat camiası çok acır. Bu durum üzerine Nazım 1991'de bu şiir kitabını çıkarır.
3
Felsefe’nin Tesellisi - Boethius
Kendini mahkemede tam olarak savunamayan Romalı fiozof Boethius, hapishaneye atılır. Bunun üzerine filozof kendini savunmak için Felsefenin Tesellisi kitabını yayımlar.
4
Kavgam - Adolf Hitler
Hitler'in otobiyografisi olan bu kitap, 1924 yılında Hitler'in 9 ay Landsberg Cezaevinde hapis yattığı dönemde, dostu Rudolf Hess aracılığıyla yazdığı eseridir.
5
The Essential Gandhi - Gandhi 
Ömrünün büyük bir çoğunluğunu geçirdiği hapishane köşelerinde bu büyük eseri yazan Hint devrimci Gandhi, gelecek nesle de düşüncelerini bu yolla ulaştırmayı hedeflemiştir.
6
Aldırma Gönül - Sabahattin Ali
Meşhur "Aldırma Gönül" şarkısı buradan geliyor. 1932'de Sinop Cezaevi'ne gönderilen Sabahattin Ali, bu şiiriyle hayranlarına seslenmiştir.
7
Çiçeklerin Meryem Anası - Jean Genet
Jean Genet'ın hapishane hayatında çok çileli bir şekilde yazdığı ve 1944 yılında yayımladığı Çiçeklerin Meryem Anası adlı eseri, toplumların ötekileştirdiği insanları ele alan muhteşem bir eserdir. Herkesten kalem dilenerek yazdığı bu eser, Jean Genet'ına gerçek hayatın kapılarını aralayan bir kapıdır.
8
Yıldızlara Dönüş - Erich Von Daniken
Koyu bir katolik olarak yetişmesine rağmen Tanrıların aslında uzaylılar olduğunu ileri süren eserleriyle daha çok bilinen Erich Von Daniken, dolandırıcılıktan girdiği hapishanede bu eserini hayata geçirdi.
9
De Profundis - Oscar Wilde
Reading hapishanesinde yatan Oscar Wilde, sevgilisi Lord Alfred Douglas'a mektuplar yazar. Ancak bu mektuplar birilerinin eline geçer. Bu mektuplar 1905 yılında bir kitap şeklinde basılarak sevgilisi Lord Alfred Douglas'a ulaşır. İşte bu eserin ismi De Profundis'tir.
10