Hangi İl Hangi Türk Boyuna Ait?

11 Ocak 2020

1071 yılında Malazgirt zaferiyle Türkler Anadolu'ya adım attı. Anadolu'da tarım yapılan şehirlere yerleşen Türkler, kendi beyliklerine ayrıldı. Birçok beylik ve bu beyliklerin bir araya gelmesiyle birçok büyük devlet kuruldu. Kurulan bu devletler altında Anadolu'nun farklı şehirlerine yayılan boyların soyu günümüze kadar geldi. İşte, o beyliklerin soyunun devam ettiği şehirler...
1
Kayı Boyu
Oğuzların Bozok koluna tabi olan Kayı Boyu, yerleşik hayata geçtiklerinde Viranşehir, Halep ve Karacadağ bölgesine yerleşmişlerdir. Ertuğrul Bey ve Dündar Beyler, Söğüt ve Domaniç yörelerine yerleşmişlerdir. Osmanlı İmparatorluğu'nun kökeni olan Kayı Boyu'nun şimdiki soyu şu şehirlerde varlıklarını sürdürmektedir:
2
Kayıhan -Afyon-Emirdağ Karaçavuş (Kürtler kayı)Amasya Kayı (Balakayı)Ankara-Yenimahalle-Kazan Yenikayı (Zirkayı)Ankara-Yenimahalle-Yenikent KayıAnkara-Güdül KayısopranBolu-Gerede KayıBurdur-Çeltikçi Demirli (Kayı)Burdur-Ağlasun-Karaaliler KayıçiviÇankırı-Kargın GölezkayıÇankırı-Eldivan HisarcıkkayıKayı - Çankırı-Ilgaz-Belören Kayılar (Kayıbekir)Çankırı-Orta Kayıören  Çankırı-Orta ÇaparkayıÇankırı-Şabanözü KayıÇorum-Merkez KayıÇorum-İskilip Kayı  Çorum-Mecitözü Kayhan (Kayhanköy )Denizli-Merkez Kayı (Selmik)Diyarbakır-Bismil-Yukarısalat Kayı (Yukarışingirik)Diyarbakır-DicleErzincan-Refaiye-Akarsu KayıEskişehir-Çifteler KayıEskişehir-Mihalıççık Kayhan (Kayıhan)Giresun-Bulancak KayıIsparta (Merkez) KayıKastamonu-Kuzkaya Kurtkayı (Merzuklar) KayıköyKastamonu-Daday AşağıkayıKastamonu-Tosya YukarıkayıKayıcılar - Konya-Bozkır-Belören KayıKütahya-Emet KayıKütahya-Tavşanlı KayıNevşehir-Hacıbektaş KayıNiğde-Bor Kayı (Hedil)Mardin-İdil-Haberli KayıSivas-Suşehri-Akıncılar KayıTekirdağ (Merkez)
3
Bayat Boyu
Bayat Boyu, Bozoklardan Oğuz Kağan'ın oğlu Gün Han'ın soyundan geldiği söylenir. Kayı Boyundan sonra Oğuz Boyuna tabi olan ikinci büyük boydur. Bayat Boyu şimdilerde şu şehirlerde varlıklarını sürdürmekte:
4
Adana (Merkez) Şambayat (Bucak)  Adıyaman-Besni Bayatcık  Afyon (Merkez) Bayat (Hambarcın)Afyon-Emirdağ BayatAmasya (Ezine) BayatAmasya (Merzifon) BayatAnkara-Ayaş Küçükbayat (Bayatatik)Ankara-Bala-Karakeçili Zümrütova (Bayat)Antalya-Elmalı-Akçay BayatAntalya-Korkuteli BayatbademleriBayat - Aydın-Konakpınar BayatBilecik-Gölpazarı YakabayatBolu- (Merkez) BayatlarÇanakkale-Yenice-hamdibey BayatÇorum-Merkez (ilçe) BayatÇorum-Kargı BayatDenizli-Çivril Bayat (Füseyni)Diyarbakır-Çermik BayatlıGaziantep (Merkez) BayatköyüIsparta-Atabey Özbayat (Gemenbayat)Isparta-Yalvaç BayatdoğanşaliKars-Iğdır-Taşburun BayatKastamonu-Tosya BayatKonya-Hatip YağlıbayatKonya-Obruk BayatKonya-Beyşehir KarabayatKonya-Beyşehir-Doğanbey BayatKütahya-Aslanapa BayatKütahya-Sabuncu BayatManisa-Gördes BayatManisa-Soma BayatNiğde-Bor BayatSakarya-Geyve BayatSinop-Durağan KalınbayatUrfa-Hilvan-Gölcük Bayatören (Bayatviran)Yozgat-Osmanpaşa-Ankara-Bala-Karakeçili Zümrütova (Bayat)
5
Alkaevli Boyu
Çadırlı anlamına gelen Alkaevli, Oğuzların 24 boyundan biridir. Tarih kaynaklarına göre10.yy'da Haleb'e göç etmişlerdir. Bir zamanlar Anadolu'da boy göstermiş olan Elbeyli boyu, Alkaevli Boyu'na aittir. Elbeyli Boyu tamamen savaşçı özellikleri ile bilinen bir boydur. Osmanlı İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü zamanlarda devletine en bağlı beyliklerden biri olmuşlardır. Hatta cumhuriyetin kuruluş döneminde de mevcut yeni rejime baş kaldırmışlardır. İşte bu boy şimdilerde şu şehirlerde varlıklarını sürdürmekte:
Samsun-Vezirköprü HalkaavluManisa-Kırkağaç-Gelembe
6
Karaevli Boyu
Oğuzların 24 boyundan 12.'sidir. Oğuzların Bozok kolundan Gün Han'ın soyundan geldiği söylenir. "Kara Çadırlı" anlamına gelen Karaevli Boyu, şimdilerde şu şehirlerde varlıklarını sürdürmekte:
Kastamonu-Kuzyaka KaraevliTekirdağ-Merkez KaraevligerişZonguldak-Çaycuma-Perşembe Karaevliçavuş (Çilesizoğlu)
7
Yazgır (Yazır) Boyu
Oğuzların boyun tabi olan Yazgır Boyu, Oğuz Kağan'ın oğlu Ay Han'ın soyundan gelmektedir. "Yurt" anlamına gelen Yazgır Boyu'nun soyu şu an şu illerde devam etmektedir:
Ankara-Çubuk YazırAntalya-Korkuteli Kumluca yazırı (iydiryazırı)Antalya-Kumluca Yazır (Finike yazırı)Antalya-Finike YazırAydın-Karacasu YazırlıAydın-Nazilli Gölcük (Yazır)Burdur-Gölhisar-Çavdır YazırBurdur- Ağlasun YazırÇorum- Sungurlu-Boğazkale YazırDenizli-Acıpayam YazırDenizli-Çal YazırEdirne-Enez YazırEskişehir-Sivrihisar-Günyüzü YazırGaziantep-Nizip-Barak YazırKayseri-Merkez YazırKonya-Sille YazırKonya-Doğanhisar Yazır ( Kuzeyrip )Mardin-Savur-Sürgücü YazırTekirdağ-Barboros
8
Döğer Boyu
Beydili olarak da bilinen Döğer Boyu, Oğuzların 24 boyuna aittir. Oğuz Kağan'ın oğlu Ay Han'ın soyunun devamıdır. Döğer Boyu kendi içerisinde ayrılarak hem Anadolu'da hem de Anadolu dışında varlıklarını sürdürmüşlerdir. Şimdi ise şu şehirlerde varlıklarını sürdürmekte:
Afyon-İhsaniye Aşağı DüverBolu-Gerede-Çavuşlar (Dörtdivan) Yukarı-DöğerBurdur (Merkez) Döğer (Dibni)Diyarbakır-Dicle Döver (Düver)Hatay-Harbiye Düverlikİzmir-Torbalı DüğerKayseri-Himmetdede Döğer (Düğer)Konya-Ilgın DüğerMugla-Fethiye-Kemer DüğerSivas-Hafik DüğerUrfa-Hilvan-Ovacık 9 27
9
Dodurga Boyu
"Tutırka" olarak telafuz edilen Dodurga Boyu, Oğuzların 24 boyundan 16.'sıdır. Oğuz Kağan'ın oğlu Ay Han'ın soyundan gelmektedir. "Egemenlik" anlamına gelen Dodurga Boyu, Anadolu'daki en önemli boylardan biridir. İşte Dodurga Boyu'nun günümüzde varlığını sürdürdüğü iller:
Afyon-Sandıklı DodurgaAnkara-Yenimahalle DodurgaBilecik-Bozüyük Yeni DodurgaBilecik-Bozüyük-Dodurga DodurgaBolu (Merkez) DodurgaBolu-Mudurnu DodurgaÇankırı-Çerkeş DodurgaÇankırı-Orta Dodurga  Çorum-Osmancık Aşağı Dodurga (Dodurgalar)Denizli Acıpayam Yukarı Dodurga (Dodurgalar)Mugla-Fethiye-Eşen DodurgaSinop-Boyabat Demiryut (Tödürge)Sivas-Zara DodurgaTokat-Çamlıbel DodurgaZonguldak-Ulus
10
Yaparlı Boyu
"Misk Kokulu" anlamına gelen Yaparlı Boyu, 24 Oğuz boyundan biridir. Oğuz Kağan'ın oğlu Ay Han'ın soyunun devam ettiği diğer bir boydur. Yaparlı Boyu günümüzde şu illerde varlığını sürdürmekte:
Bolu-Gerede Eski YaparÇorum-Alaca
11
Avşar (Afşar) Boyu
Avşar Boyu, Oğuzların 24 boyundan biridir. Oğuz Kağan'ın oğlu olan Yıldız Han'ın en büyük oğlu Afşar'ın soyuna aittir. Anadolu'da varlıklarını sürdürdükleri gibi İran, Irak, Suriye, Ermenistan, Afganistan ve Azerbeycan'da da yaşamışlardır. Avşar Boyu'nun şu an Anadolu'daki devamı ise şu şekildedir: 
Afyon-DinarDombayova AvşarAmasya-Ezine AfşarAnkara-Bala Büyük AfşarAnkara-Delice Küçük AfşarAnkara-Delice AfşarAnkara-Güdül AfşarAnkara-Kalecik-Çandır Avşar (Burhaniye)Ankara-Polatlı AfşarŞereflikoçhisar-Ağaçören Avşar (Afşar)Antalya-Elmalı-Akçay AvşarAydın-Söke KocaAvşarBalıkesir-Merkez Çam AvşarBalıkesir-Balya Afşar (Afşargıdırıç-Afşargidiriç)Bolu-Merkez AfşartarakçıBolu-Gerede Birinci Afşar (afşarevvel)Bolu-Gerede İkinci Afşar (afşarsanı)Bolu-Mengen-Gökçesu AfşarBursa-Yenişehir AfşarÇankırı-Çerkeş AvşarÇorum-Kargı-Hacıhamza Menteşe (Afşar)
12
Denizli-Honoz KarahüyükAfşarıDenizli-Acıpayam KumAfşarıAvşarözü (Hüseyinşeyh)Erzincan-Refaiye YakaAvşarIsparta-Eğridir-Aksu AfşarIsparta-Gelendost AfşarKastamonu-İhsaniye (Araç) AfşargüneyKastamonu-Küre Afşarimam AfşarKastamonu-Taşköprü AvşarpotukluKayseri-Pınarbaşı AvşarsöğütlüKayseri-Pınarbaşı-Pazarören Büyüksöbeçimen (Avşar)Kayseri-Sarız BayAfşarKonya-Beyşehir Küçük AfşarKonya-Çumra-Dinek AfşarKonya-Hadim-Taşkent AfşarlıKonya-Kadınhanı-Kurtasanlı AfşarKütahya-Emet-Pazarören
13
Kahramanmaraş-Merkez AvşarlıKahramanmaraş-Türkoğlu AvşarMugla-Milas AfşarManisa-Sarıgöl AvşarManisa-Gördes-Köprübaşı AvşarManisa-Turgutlu AvşarcıkSivas-Divriği AvşarSivas-İmranlı-Karacaören AvşarSivas-Suşehri-Akıncılar Avşarören (Avşarveran)Sivas-Kangal- (Akpınar) AvşarSivas-Zara-Şerefiye Avşar (Apşur)Tekirdağ-Barboros AvşarağzıTokat-Çamlıbel AvşaralanıYozgat-Çayıralan AfşarKarabük - Eflani
14
Kızık Boyu
Oğuzların 24 boyundan biri olan Kızık Boyu, Oğuz Kağan'ın oğlu Yıldız Han'ın soyundan gelmektedir. "Yasakta pek ciddi ve kuvvetli" anlamına gelen Kızık Boyu, günümüzde varlığını şuralarda sürdürmekte: 
Afyon-Sandıklı KızıkAmasya-Gümüşhacıköy-Saraycık Kızık (Ravlıkızıgı)Ankara-Çubuk-Akyurt KızıkAnkara-Kızılcahamam (Çeltikçi) KızıklıBalıkesir-Burhaniye KızıkBalıkesir-Manyas Kızıksa (Kızılköy)Bolu-Seben Sarıkaya (Kızık)Bolu-Kıbrıscık CumalıkızıkBursa (Merkez) Fidye Kızık  Bursa (Merkez) DereKızıkBursa-Gürsu HamamlıKızıkBursa-Gürsu KızıklıÇorum-Alaca Kızık HamurkesenGaziantep-Merkez Övündük (YenidinekKızık)Kahramanmaraş-Andırın KızıkKayseri-Güneşli KızıkKayseri-Develi KargınkızıközüKırşehir-Kaman Yenigüdemem (Kızık)  Karaman Kızık-Kütahya-Emet-Örencik KızıkKütahya-Köprüören KızıkKütahya-Simav Kızık (Kınık)Malatya-Arguvan BüyükKızıkSinop-Gerze-Dikmen KüçükKızıkKızık-Sivas-Zara-Şerefiye KızıkTokat-Çamlıbel KızıkTunceli-Ovacık-Yeşilyazı Dereçepni (Kötüçepni)
15
Beğtili Boyu
Beğtili Boyu, Oğuzların 24 boyundan biridir. İran'da ve Anadolu'daki fetihlerde büyük rol oynamışlardır. Özellikle Anadolu'nun Türk yurdu olmasında büyük rol oynadıkları için Oğuzların en önemli boylarından biridir. Bu boyu şimdilerde şu şehirlerde varlıklarını sürdürmekte:
Ankara-Nallıhan BeydiliAnkara-Nallıhan-Beydili Beydili (Ovacık)Çankırı-Orta (Ovacık) BeydiniÇankırı-Ovacık BedilÇankırı-Çerkeş BeydiliÇorum-Merkez BeydiliÇorum-Bayat BeydiliDenizli-Çivril-Işıklı Beydili (Arabanbeydilli)Gaziantep-Araban BeydiliIsparta-Sütçüler Beydiliİçel-Gülnar BeydiliKaraman BeydiliSivas-Hafik
16
Karkın Boyu
Oğuzların 24 boyundan biri olan Karkın Boyu, Oğuz Kağan'ın oğlu Yıldız Han'ın soyundan gelmektedir. "Taşkın ve doyurucu" anlamına gelen Karkın Boyu, Anadolu tarihi için en önemli boylardan biridir. Dulkadiroğulları ve Akkoyunlu, Karkın Boyuna tabidir. İşte Karkın Boyunun günümüze kadar uzanmış olan soyu şu şehirlerde varlıklarını sürdürmektedir:
Afyon-Sandıklı KargınAnkara-Çubuk KargınAnkara-Kalecik-Çardır KargınKırıkkale-Balışeyh (Balışık) KargınAntalya-Korkuteli KargınBalıkesir-Bigadiç KargınÇorum-Alaca DerekargınÇorum-İskilip KargınErzincan-Tercan KargınEskişehir-Merkez KarkınEskişehir-Sivrihisar KargınKastamonu-Tosya Kargın-KızıközüKırşehir-Kaman Kargın-MeşeKargın-SelimağaKargın-YeniceMucur KarkınKonya-Çumra DedekarkınMalatya-Yazıhan KargınManisa-Turgutlu-Ahmetli KargınışıklarManisa-Demirci-Karbasan Kapugargın (Kargınkürü)Muğla-Köycegiz-Ortaca KargınAksaray-Taşpınar KargınSivas-Koyulhisar KargınSivas-Yıldızeli-Çırçır Kargın (Demenikargın)Tokat-Çamlıbel Kargıncık (Karkıncık) 
17