Hangi Çorba Neye İyi Gelir?

25 Temmuz 2015

Tarhana Çorbası
Geleneksel Türk lezzetlerinden olan tarhana çorbası, hem besleyici hem de tam bir sağlık deposu olan bir çorbadır. İyi bir protein, kalsiyum, A vitamini, B1, B2 ve likopen kaynağıdır. Tarhana çorbası, iştah açar, halsiz ve zayıf insanlara güç kazandırıcıdır.
1
Mercimek Çorbası
Yüksek lif içeriği sayesinde kalın bağırsak sorunlarına iyi gelmektedir. Kandaki kötü kolesterolü düzene sokar ve kalp rahatsızlığı riskini düşürmektedir. Ayrıca şeker hastaları için de değerli bir besindir. 
2
Domates Çorbası
Lif zengini olduğu için kolesterol ve kan şekerini dengeye sokmada etkidir. Ayrıca kansere karşı korur ve kan yapıcı özelliğe sahiptir.
3
Brokoli Çorbası
Besin olarak en faydalı sebzelerden biri olan brokoli, vitamin içeriği bakımından oldukça zengindir. Brokoli çorbası bu zengin içerik sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir. 
4
Yayla Çorbası
Yüksek kolesterol ve diyabet hastaları için oldukça faydalıdır. Ayrıca şişmanlamayı önlemekte ve karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak isteyenler için ideal bir besindir.
5
Ezogelin Çorbası
Kış aylarının vazgeçilmez çorbalarından olan ezogelin çorbası, vücudu zinde tutmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini ve gözleri korumaktadır.
6
Tavuk Çorbası
Özellikle gripten kurtulmak isteyenler için en ideal besindir. Güç ve enerji vermektedir. Kolesterol yapmaz. Ayrıca et suyuna göre daha düşük yağ oranı içermektedir.
7
Mısır Çorbası
Lif oranı yüksek olan mısır, sindirim sistemini düzene sokmaktadır. Kabızlığı önler ve ishali keser. Ayrıca kalp rahatsızlığı riskini de önlemektedir.
8
Mantar Çorbası
İçeriğindeki protein değeri sayesinde bağışıklık sistemini koruyarak, vücudun hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır. Ayrıca göze ve vücuda kuvvet vererek, öğrenme yeteneğini arttırmaktadır.
9
Pirinç Çorbası
Nişasta bakımında oldukça zengin olan pirinç çorbası tam bir enerj deposudur. Vücudun gelişimine yardımcı olur ve zihni açar. Aynı zamanda hazmı kolaylaştırır.
10