Hangi Besinler Kan Yapar?

03 Eylül 2015

Bir diğer adı “anemi” olan kansızlık sıkça görülen rahatsızlıklardandır. Kansızlık sürekli olarak yorgun ve halsiz hissedilmesine neden olur. Yaşam kalitesini etkileyen kansızlık, tedavi edilmemesi ve ilerlemesi durumunda ciddi sorunları da beraberinde getirebilir. 
1
Genellikle demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık, yavaş yavaş ilerlemektedir. Kırmızı kan hücresinin yetersiz olması kansızlık sorununun başlıca nedenidir. Kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlayan demiri, tavuk ciğeri, hindi eti, sığır ciğeri, sığır eti, istiridye ve ton balığı gibi et grubu olan gıdalardan kolayca temin edebilirsiniz.
Demir bakımından oldukça zengin olan diğer gıdalar ise; yulaf, soya fasulyesi, mercimek, ıspanak ve barbunya, kuru üzüm, irmik, pekmez, fıstık, badem, kurutulmuş kekik ve dereotu olarak sıralanabilir. 
2
Kırmızı Et
İçeriğindeki zengin demir ile kansızlık tedavisinde oldukça etkili sonuçlar veren kırmızı et, aynı zamanda güçlü bir protein kaynağıdır.
3
Çiğer
Kan yapıcı özelliği olan ciğer, kansızlık tedavisinde sıkça tüketilmesi önerilen besinlerin arasındadır. Kırmızı etin yanı sıra içeriğindeki zengin demir, kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olmaktadır. 
4
Yeşil Yapraklı Besinler
Demir bakımından oldukça zengin olduğu bilinen yeşil yapraklı sebzeler kan yapıcı özelliğine sahiptirler. Özellikle ıspanak vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan ıspanak kansızlık tedavisinde sıkça tercih edilen besinlerdendir.
Ancak dikkat etmeniz gereken bir unsur yeşil yapraklı besinlerin yanında yoğurt tüketilmemesi gerektiğidir. Aksi halde sebzelerdeki demir oranının azalmasına neden olur. 
5
Domates
Doğal ve güçlü bir antioksidan kaynağı olan domates aynı zamanda kansızlık tedavisinde de sıkça tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. 
6
Kuru Meyveler
Lif ve demir bakımından zengin olan kuru meyveleri tüketmek kansızlık tedavisinde olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olmaktadır. Özellikle kuru üzüm ve kuru kayısı demir bakımdan oldukça zengindir. 
7
Keçiboynuzu Pekmezi
Kansızlık tedavisinde sıkça tercih edilen gıdalardan olan keçiboynuzu pekmezi, güçlü bir demir deposudur. Özellikle kadınlarda görülen kansızlık tedavisinde olumlu sonuçlar veren keçiboynuzu pekmezinin gün içinde 1-2 tatlı kaşığı yenmesi önerilmektedir. 
8
Isırgan Otu
Kan yapıcı özelliği ile bilinen ısırgan otu oldukça etkili bir tedavi yöntemi sunmaktadır. Kansızlığa karşı oldukça etkili olan ısırgan otunu çay olarak tüketebilir veya yemeklerde kullanabilirsiniz. 
9
Aslan Pençesi Çayı
İsmi çok duyulmasa da kansızlık tedavisindeki etkisi oldukça yüksektir. Kansızlığa iyi gelen aslan pençesi çayının günde 3 bardak içilmesi önerilmektedir. 
10