Hangi Belirti Hangi Hastalığın Habercisi?

09 Temmuz 2020

Belirtiler: Tırnak altında ve çevresindeki deride oluşan kızarıklık, şişlik ve ağrı gibi belirtilerle birlikte, enfeksiyon, tırnağı kalınlaştırır, alttaki tırnak yatağından ayrılır, kırılgan ve gözenekli hale gelir.
1
Tırnak Mantarı: Bu belirtiler genellikle tırnak mantarı sorununa işaret etmektedir. Dar ayakkabılarda baskıya bağlı ayaklardaki kan dolaşımının bozulması ile iyi hava almayan çoraplar veya ayakkabıların giyilmesi, terlemenin artması ayak tırnak mantarının başlıca zemin hazırlayıcı nedenleridir.
2
Belirtileri: Karın bölgesinde görülen şiddetli ağrı, kusma, mide bulantısı, şiddetli sırt ağrısı, kabızlık ya da ishal görülebilmektedir.
3
Apandisit: Genellikle bu belirtiler apandisit sorununa işaret eder. Kalın bağırsağa bağlı olan tüp şeklindeki 10 cm uzunluğundaki yerin iltihaplanmasıdır. Klasik tedavi yöntemi ameliyatla apandisitin alınması yöntemidir.
4
Belirtileri: Göğüste ve göğüs kemiği arkasında yanma hissi, ağzına acı bir sıvının gelme hissiyatı, yutkunma güçlüğü, şişkinlik gibi sorunlar görülmektedir.
5
Reflü: Bu belirtiler genellikle reflü rahatsızlığını göstermektedir. Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması nedeniyle reflü oluşmaktadır. Bu durum uzun süre devam ederse, yemek borusu kendini mide asidinden koruyamaz hale gelmektedir.
6
Belirtileri: Eklem, kas ve kemik ağrıları şeklinde görülür. İltihaplanma durumuna göre ağrılar şiddetli ya da hafif olabilmektedir.
7
Romatizma: Romatizma, ayaklarda bulunan en küçük eklemlerden büyük kalça eklemlerine kadar vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan eklemleri etkileyebilmektedir. Düzenli egzersiz, iltihabı azaltmak için kullanılan ilaçlar ve dengeli beslenme programı ile tedavi edilebilmektedir.
8
Belirtileri: Vücudun hemen her yerlerinde tek taraflı deride su toplamış ağrılı kabarıklarla kendini göstermektedir.
9
Zona: Zona hastalığının özelliği, vücudun bir bölgesine yerleşmesidir. Zona hastalığının tedavisinde istirahat ve iyi beslenme çok önemlidir.
10