Hamilelikte Oluşan Sırt Ağrısını Hafifletmenin Yolları Nelerdir?

24 Ekim 2015

Hamilelik döneminde sırt ağrısı olması çok normaldir. Anne adaylarını çok rahatsız eden bu durumu önlemek için pek çok yöntem vardır. İşte o yöntemler;
1
Duruşunuzu düzelterek, sırt ağrınızdan da kurtulabilirsiniz. Hamilelikte bebeğiniz ağırlaştıkça siz de önce doğru eğilmeye başlarsınız. Bu yüzden de sırt ağrısı yaşarsınız. Bunun için arkanıza doğru duruş merkezinizi yönetmelisiniz.
2
Doğru duruş için unutulmaması gerekenler,

- Ayakta çok durmamalısınız.
- Göğüs bölgenizi dik tutmaya çalışın.
- Omuzlarınızı geriye yaslı olarak oturmaya özen gösterin.
3
Hamilelik döneminde topuklu ayakkabı giymemelisiniz. Onun yerine daha alçak ayakkabılar tercih etmelisiniz. Hamilelik destek kemeri de kullanmaya özen gösterin.
4
Ağırlık kaldırmamaya özen gösterin. Ağırlık kaldıracaksanız da belinizi bükmeden, bütün vücudunuzla birlikte kaldırmalısınız.
5
Hamilelikte sırt ağrılarını önlemenin bir diğer yolu da uyku pozisyonunuza dikkat etmeniz olacaktır. Sırt ağrınız olmaması için, sol tarafınıza doğru yatmalısınız.
6
Sırt ağrınız olduğunda sırtınıza sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Hafif bir masaj da ağrınızın geçmesinde etkili olacaktır.
7
Egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Hamilelik dönemi boyunca egzersizlerini atlatmadan yapmaya özen göstermelisiniz.
8
Hamileliğinizde sırt ağrılarınız geçmiyorsa bir hekime danışabilirsiniz. Özellikle 2 haftadan uzun süren ağrılarda doktora danışmalısınız.
9
Hamilelikte oluşan çok şiddetli sırt ağrıları bazen erken doğum habercisi de olabilir. Bunun için de doktora görünmekte fayda vardır.
10