Hamilelikte Oluşan Mide Bulantılarını Geçirmenin Yolları

07 Kasım 2015

Mide bulantınızı daha da tetikleyecek besinlerden uzak durulmalıdır. Özellikle de hamileler bazı kokulara karşı hamilelikleri süresince çok hassastırlar. Bu kokular da mide bulantısını tetikler. Bu yüzden sizi rahatsız eden kokulardan uzak durmalısınız.
1
Hamilelikte sabah saatleri daha çok mide bulantısı görülür. Bu yüzden sabah hiçbir şey yemeden önce yataktan kalkınca birkaç tane kraker yiyebilirsiniz. Kraker mide bulantınızı önleyebilir.
2
Hamilelerin 3 öğünde çok yemek yemek yerine, sıklıkla az az yemek yemelerinde fayda vardır. Az ve sık sık yiyerek mide bulantılarınızın da önüne geçebilirsiniz.
3
Yemek aralarında hamilelerin çok sıvı tüketmeleri önerilmez. Hamileler sıvı tüketimini öğün aralarında yapmalıdır. Yemekle birlikte alınan sıvı tüketimi, mide bulantısını arttırır.
4
Mide bulantınız olmaması için her zaman çok yağlı ve ağır yemeklerden uzak durmanız gereklidir. Onların yerine sade ve hafif yemekler tercih edilmelidir.
5
Hamile kişinin uyuduğu odası sürekli olarak havalandırılmalıdır. Havasız bir oda da mide bulantınızı tetikleyebilir. Bu yüzden odalar sık sık havalandırılmalı, mide bulantınız olduğunda dışarı çıkıp hava almak da mide bulantınızın geçmesini sağlayabilir.
6
Hamileler bol bol dinlenmelidirler. Vücutlarını yoracak hareketlerden ve işlerden uzak durmalıdırlar. Vücudunuzu yormak, yorucu işlerle uğraşmak da mide bulantısı gibi şikayetlerinizi arttırabilir.
7
Hamilelerin zencefil, limon koklamaları mide bulantısını geçirebilir. Bunların dışında limonata içmek de mide bulantınızın geçmesini sağlar.
8
Hamilelik boyunca alınan vitaminler de mide bulantısına neden olabilir. Bunun için doktorunuza danışmakta fayda var. Doğum öncesi çok fazla demir vitamini alınması mide bulantısının artmasına neden olabilir.
9
B6 vitamini almak da mide bulantısına iyi gelebilir. Ancak hamilelikte B6 vitamini almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu vitamini de doktor kontrolü ile almalısınız.
10
Tüm bunların dışında yine doktorunuza danışıp mide bulantınızı geçirmesi için hamilelikte alınan uygun bir ilaç vermesini isteyebilirsiniz.
11