Hamilelikte Mutlaka Yapılması Gerekenler

17 Ekim 2015

Folik Asit Alımı

Hamilelikten 3 ay önce mutlaka folik asit almaya başlayın ve hamileliğin 3. ayına kadar kullanmaya özen göstermelisiniz. Folik asit kullanımı bebeğinizin beyin gelişimi için çok önemli ve gereklidir.
1
Az ve Sık Yiyin

Bulantıyı ve kusmaları önlemek için, az yemeniz önemlidir. Çok az ancak çok sık yemek de önemlidir. Bulantınızın olmaması için, kuru ve soğuk yiyecekler tüketebilirsiniz.
2
Kalori Miktarını Arttırmaya Önem Verin

Günlük beslenme programınıza her gün mutlaka 300 kalori ek gıda ekleyin. Diğer önemli nokta da hamilelerin ana ve ara öğünleri kesinlikle atlamamasıdır.
3
Egzersiz Yapmaya Özen Gösterin

Hamilelikte düzenli olarak egzersiz, yapmanız son derece önemlidir. Hamilelerin yapacakları egzersiz hem bebek için hem anne adayı için hem de kolay doğum için çok faydalı ve gereklidir.
4
Sıvı Alımına Önem Verin

Hamilelerin yaşayabileceği sorunlardan biri de kabızlıktır. Hamilelikte kabızlığın önüne geçmek için ise su en büyük kurtarıcıdır. Kabızlığın önüne geçmek için, bol sıvı ve lifli yiyecekler tüketin.
5
Cildinizi Nemli Tutmaya Çalışın

Hamilelikte göğüs, karın, kalça bölgesinde kilo alındığından dolayı genişlemeler olur ve sonucunda da cildiniz kurur. Bunun için bol su tüketip nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.
6
Pamuklu Çamaşır Tercih Edin

Hamilelerin iç çamaşırlarını pamuklu tercih etmeleri önemlidir. Hamilelikte oluşan sarı akıntı, kokulu ve kaşıntıya sebep oluyorsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.
7
Ilık Banyo Ve Sütün Önemi

Geceleri rahat bir uyku için ılık banyo her zaman çok iyidir. Yatmadan önce içeceğiniz ılık bir süt de bebeğiniz için ve sizin için çok faydalıdır.
8
Sert Zeminde Uyumaya Özen Gösterin

Hamileliğin özellikle son aylarına doğru yükünüz ağırlaşıp, sırt ağrılarınız da artabilir. Sert bir yerde yatmak ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.
9
Doğru Sütyen Tercih Edin

Göğüslerinizi sıkacak, emzirme döneminde size sıkıntı oluşturacak sütyenleri tercih etmemelisiniz. Bunun için doğru sütyeni seçtiğinizden emin olun.
 
10