Hamilelikte İyi Uyku İçin Yapılması Gerekenler

20 Ekim 2015

Hamilelik boyunca uyku rutininizi oluşturun. En rahat edeceğiniz uyku pozisyonunuz ise, sol tarafınıza uyumanızdır. Hamilelikte sol tarafa doğru uyumak bebeğin kan akımını geliştirir ve çok faydalıdır. Hamileliğiniz boyunca sol tarafınıza yatarak ve dizlerinizi büküp uyumak size iyi gelecektir.
1
Uyurken bacaklarınızın arasına mutlaka yastık koyun. Bu sizdeki rahatsızlığı önleyecek ve rahat bir uyku uyumanıza neden olacaktır. Bunun dışında karnınızın altını ve sırtınızı da yastıkla destekleyebilirsiniz. Hamilelikte rahat bir uyku için yastıklar büyük kurtarıcıdır.
2
Hamilelikte rahat uyuyamamanızın bir nedeni mide sorununuzda olabilir. Hamilelikte mide ekşimeler çok sıklıkla görülür. Özellikle gece bu durum çok rahatsız edici bir hal alır. Bunu önlemek için de başınızı yüksekte tutmalısınız. Başınızı yukarda tutup uyursanız mide ekşimesinden kurtulmuş olursunuz.
3
Hamileliğiniz boyunca sağlıklı ve düzenli beslenin. Bu her anlamda önemli ve gereklidir. Kaliteli ve rahat bir uyku için de sağlıklı bir diyet uygulayarak hamileliğinizi geçirebilirsiniz. Sağlıklı beslenme enerjinizin yüksek olmasına, dolayısıyla rahat uyku uyumanıza neden olacaktır.
4
Hamilelik boyunca yapacağınız egzersiz doğum için de sağlıklı bir hamilelik için de çok önemlidir. Ayrıca düzenli olarak yapacağınız egzersiz sizin enerjik olmanıza, aktif olmanıza neden olup kaliteli uykunun da yolunu açar. Egzersiz yaparak uykunuzu da geliştirebilirsiniz.
5
Uyku uyumadan önce, bacak kaslarınızı çalıştırabilir, rahatlatabilirsiniz. Eğer uyku uyumanıza engel bacak kramplarınız ise uyumadan önce yapacağınız basit hareketlerle bacak kramplarınızı yok edebilirsiniz. Bunun için her uyku öncesi bacak hareketlerini düzenli olarak yapmalısınız.
6
Uykudan önce rahatlama tekniklerini uygulayabilirsiniz. Bunlar nefes alma teknikleri, yoga meditasyon gibi rahatlamanıza ve rahat bir uyku uyumanıza neden olacak tekniklerdir. Bu uygulayacağınız tekniklerle tansiyonunuzu düzenleyebilir, uykunuzu geliştirip, kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.
7
Hamilelikte basit bir soğuk algınlığı bile geceyi kötü geçirmenize neden olabilir. Bunun için burun spreyi kullanabilir. Tıkalı olan burnunuzu açabilirsiniz. Burun tıkanıklığı rahat bir uyku uyumanıza engel olur.
8
Yine iyi, rahat bir uyku için uyuyacağınız ortama da dikkat etmelisiniz. Karanlık, sessiz bir ortam seçmelisiniz. Kaliteli bir uyku için uyuyacağınız ortam da çok önemlidir.
9
Yatmadan hemen önce yiyip içtiklerinize dikkat edin. Örneğin uyumaya yakın çay, meyve suyu vb. içeceklerden uzak durun. Gece geç saatlerde yedikleriniz, içtikleriniz de rahat uyku uyumanıza engel olur.
10