Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Altın Kural

04 Temmuz 2020

Kilo alımı
Gebelik sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri kilo alımıdır. Hamilelik boyunca 9- 12,5 kilo alımı normal olandır.
1
Çalışma Hayatı
Herşey yolunda gidiyorken işinizi yapmanızda bir sakınca yoktur. Sadece ağır işler ve fiziksel güç gerektiren işlerde çalışılmaması gerekir.
2
Seyahat Etmek
Doktorunuz tarafından gerekli izinleri aldıktan sonra kısa yolculuk yapmakta sakınca yoktur. Uçak yolculuğu yapmanızda da sakınca yoktur.
3
Duş Almak
Hamilelik süresince ve lohusalıkta banyo yapabilirsiniz. Sadece banyo sırasında kayma, düşme vb. durumlara karşı dikkatli olunmalıdır.
4
Kıyafetler
Rahat edebileceğiniz, sıkı giysiler ve sizi rahatsız eden kıyafetler tercih edilmemelidir. Topuklu ayakkabı giyilmesi pek önerilmez düz ve rahat ayakkabıları tercih edin.
5
Egzersiz
Hamilelik boyunca egzersiz yapılması çok önemlidir. Bu egzersizler sizi yoracak egzersizler olmamalıdır. Kısa yürüyüşler yapmak doğum için çok faydalıdır.
6
Ağız ve Diş Sağlığı
Dişleriniz de sorun varsa hamilelikten önce mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Hamilelik boyunca da her yemekten sonra dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.
7
Cinsellik
Hamileliğin son bir ayı hariç cinsel ilişki sakıncalı ve yasak değildir.
8
Hamilelik Boyunca Bakım
Göğüs ve karın bakımınız için çeşitli kremler kullanmakta sakınca yoktur.
9
Bağırsak Hareketleri
Gebelik boyunca kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun için hamilelik boyunca her gün tuvalete gitme ihtiyacı edinin. Yeteri kadar suyunuzu için.
10