Hamilelikte Cilt Sorunlarını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

20 Ekim 2015

Hamilelikte oluşan cilt problemlerinin en başında kaşıntı ve döküntü yer alır. Bunun için doktora gidip ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Kaşıntınızı önlemek için ilaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca nemlendirici de kaşıntınızı giderebilir.
1
Hamilelerin cilt problemlerini en aza indirmelerinin bir yolu da bol su tüketmektir. Su hem vücudunuz için çok gerekli hem de cildinizin dış yüzeyi için çok önemlidir. Su ile vücudunuzdan zararlı maddeleri atabilirsiniz.
2
Hamilelikte görülen bir diğer cilt problemi de sivilcelerdir. Bunun en büyük sebebi cildinizin yağlı olmasıdır. Bu yüzden cildinizi kuru ve temiz tutmaya özen göstermelisiniz.
3
Hamilelikte yaşanan evin de kuru olması, ciltte kuruluğa ve çatlağa yol açabilir. Bunun için evinizi de kuruluktan kurtarıp nemlendirici bir cihaz kullanabilirsiniz.
4
Hamilelikte alınan kilolar yüzünden cilt gerilir ve çatlaklar oluşabilir. Bunu önlemenin de tek yolu düzenli olarak çatlayabilecek bölgelere nemlendirici uygulamaktır.
5
Her gün yüzünüzü düzenli olarak yüz temizleyicisiyle temizleyin. Temiz yüz, cilt sorunlarından da uzak bir cilt demektir aynı zamanda.
6
Makyajla gözeneklerinizi tıkayabilir ve yüzünüzde oluşabilecek sivilcelere izin vermiş olursunuz. Makyaj yapma sıklığınızı en aza indirerek de cilt sorunlarından kurtulabilirsiniz
7
Hamilelikte cilt kurumuya her zamankinden daha müsait olduğu için, cildinizi sürekli suya maruz bırakmak da kurumasını daha da hızlandıracaktır. Bu yüzden çok sık banyo yapmamalı ve yüzünüzü çok sık yıkamamalısınız.
8
Hamilelikte mantar oluşumu da karşılaşılan bir diğer sorundur. Bundan korunmak için de beslenmenize dikkat etmeniz gereklidir.
9
Genital bölgede oluşan mantar hamilelikte çok sık görülmektedir. Genital bölgede oluşmuş olan mantarınız varsa, sabun ve deodorant kesinlikle kullanmamalısınız.
10