Hamilelikte Bacak Krampları Nasıl Önlenir?

24 Ekim 2015

Hamilelikte oluşan bacak krampları, sık görülen, ağrısıyla sıkıntıya düşüren kramplardır. Bu kramplar özellikle geceleri daha çok kendini gösterir.
1
Hamileliğin 2. ve 3. dönemlerinde görülen bu krampların nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Bu krampları önlemek için yapılması gereken adımlar şöyledir;
2
Baldır kaslarınızın gerilmesini sağlayın. Özellikle geceleri yatmadan önce germe hareketleri yaparsanız bacak kramplarını önemli derecede önlemiş olursunuz.
3
Bunun için duvara dönük bir şekilde durup, elinizi duvara dayayın. Bir ayağınız önde öbürü de arkada olmalı. Ön ayağınızın dizini bükün ve duvara doğru eğilin. Arkada bacağınız dümdüz durmalıdır. Bu hareketi 30 saniye kadar yapın.
4
Sürekli aktif olmaya özen gösterin. Hamilelik boyunca düzenli olarak yapacağınız egzersizler, bacak kramplarını önemli düzeyde önler.
5
Magnezyum desteğini unutmayın. Magnezyum eksikliği de bacak kramplarının en büyük sebeplerinden biridir. Bu yüzden magnezyum desteği almayı ihmal etmemelisiniz.
6
Vücudunuza bol sıvı almayı unutmayın. Hamileliğiniz boyunca sıvı dengesini ayarda tutmaya özen göstermelisiniz.
7
Sıvı yetersizliği olması bacak krampları yaşamanızın en büyük sebeplerinden bir tanesidir. Hamilelikte sıvı yetersizliğini anlamanın en iyi yolu idrarınızın rengine bakmaktır. İdrarınız koyu renkte ise sıvı yetersizliğiniz var demektir.
8
Hamilelikte ayakkabı seçimine çok dikkat edin. Seçeceğiniz ayakkabının da bacak kramplarına neden olabileceğini unutmayın.
9
Hamileliğiniz boyunca rahat ve destekleyici bir ayakkabı tercih etmeye özen göstermelisiniz.
10