Hamilelikte 10 Yasak

30 Eylül 2015

Sigara Ve Alkol
Hamilelik boyunca alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. Hatta sigara içen ortamda dahi anne adayının durması içmek kadar hatta daha fazla kötü etki oluşturabilir. Bebeğe çok sayıda zararı bulunan bu kötü alışkanlıklar ayrıca erken doğuma sebep olup, bebeğinizin gelişimine engel olabilir.
1
Pişmemiş Yiyecekler
Hamilelik boyunca pişmemiş et ve sebze tüketilmemelidir. Özellikle bilmediğiniz, güvenmediğiniz yerlerde hamilelerin birşey yiyip içmemeleri önemlidir çünkü bazı yiyeceklerden enfeksiyon bulaşıp anne ve bebeğin hayatını olumsuz etkileyebilir.
2
İlaç Kullanımı
Hamilelikte ilaç kullanımı dikkat edilmesi gereken hayati önem taşıyan konulardan bir tanesidir. İlaç alacak kadar rahatsız edici bir hastalığınız oluştuğunda mutlaka doktorunuza danışmalı, onun gözetimi halinde hamilelikte ilaç kullanmalısınız. Aksi halde hamilelikte ilaç kullanımı çok kötü sonuçlar doğurabilir.
3
Topuklu Ayakkabı Kullanımı
Hamilelikte bir diğer yasak, ya da çok dikkat edilmesi gereken konu topuklu ayakkabı. Hamilelikte topuklu ayakkabı giyerek hem düşme ihtimaliniz oluşuyor hem de topuklu ayakkabı belinizin ağrımasına neden oluyor.
4
Ayakta Durmanın Sakıncası
Çok fazla ayakta durmak hamileleri oldukça yorar. Aynı şekilde çok uzun süre oturarak aynı pozisyonda saatlerce kalmak da hamilelere çeşitli sıkıntılar verebilir. Unutmayın ki hamilelerin hareket halinde olması her zaman iyidir. Özellikle rahat doğum için sık sık kısa yürüyüşler yapmak önemlidir.
5
Hamilelikte Sırt Üstü Yatmanın Zararı
Hamilelerin sırt üstü yatmaları oldukça sakıncalıdır. Hamilelikte en uygun yatış pozisyonu sol tarafa doğru yan yatmaktır. Özellikle hamileliğin son üç ayında sırt üstü yatmak anne adayının tansiyonun düşmesine ve baygınlık geçirmesine neden olabilir.
6
Yemeklerden Sonra Uzanmak
Hamileler yemek yedikten sonra uzanmamalıdırlar. Yemek yedikten sonra hemen uzanan hamilelerin midesinde yanma hissi oluşabilir. Bunu önlemek için hamileler yemekten hemen sonra dik bir vaziyette oturmalıdırlar.
7
Şarküteri Ürünlerinin Zararları
Hamileler şarküteri ürünlerinden kesinlikle uzak durmalıdırlar. Sosis, salam, sucuk, kola, cips gibi yiyecekler hem bebeğin gelişimi açısından zararlı hem de anne adayına kilo aldıran gıdalardır. Hiçbir anne adayının bu ürünleri almaması gereklidir.
8
Hamilelikte Ağır Kaldırma
Hamileleğinizin hangi döneminde olursanız olun ağır kaldırmamalısınız. Ağır kaldırmanın yanında bir yerlere uzanma, hoplama, zıplama gibi hareketlerden de kaçınılmalıdır. Bunlar hem hamilelik için risk oluşturur hem de anne adayının ekstra yorulmasına neden olur.
9
Uzun Yolculuk Sakıncası
Hamilelerin zorunlu olmadıkça seyahat, uzun yolculuk yapmamaları önerilir. Eğer mecbursanız araba ile yolculuk edecekseniz sık sık kısa molalar vermelisiniz. Çok uzun süre oturur vaziyette durmanız yine hamileliğiniz için risk oluşturacaktır.
10