Hamileliğin 10 Belirtisi

14 Ekim 2015

Adet Gecikmesi
Adet tarihiniz her zaman düzenli olup bir değişiklik olup da henüz olmadıysanız gecikme varsa hamileliğin en önemli belirtilerinden biri gerçekleşmiş demektir. Hamile olduğunuzu ilk olarak adetiniz geciktiyse anlarsınız. Diğer belirtiler sonradan gerçekleşir. Hamile olmayıp adet gecikmesi yaşayanlar da olabilir, o zaman da bir jinekoloğa görünmeniz gereklidir.
1
Bulantı ve Kusma
Özellikle sabah saatlerinde bulantınız varsa ve bu bulantı her gün tekrarlıyorsa, diğer bir güçlü hamilelik belirtisi de budur. Mide bulantıları hamilelikten 3 hafta sonra başlar. Bunun haricinde hamile olan kadında koku hassasiyeti oluşur. Kokulara karşı iyice hassaslaşır ve olmadık şeylerden bile midesi bulanabilir.
2
Göğüslerde Hassasiyet
Hamilelik belirtilerinden birisi de göğüslerde gerçekleşen değişikliklerdir. Göğüslerde şişme ve büyümeler görülebilir. Hatta hamileliğiniz boyunca bu değişiklikler sürer. Doğumdan sonra eski haline döner. Bunun dışında meme başında koyuluk da hamilelik belirtilerinden biridir.
3
Sık Tuvalate Çıkma
Hamilelik gerçekleştikten sonra sık sık idrara çıkma da gerçekleşebilir. Bu da hamileliğin sağlam belirtilerinden biridir. Hamilelik hormonlarda değişiklikler meydana getirir. Bu da böbreklerin daha çok çalışmasına neden olur. Geceleri özellikle sık olarak tuvalate kalkma ihtiyacınız doğabilir.
4
Yorgunluk, Halsizlik
Hamileliğin kuvvetli belirtilerinden biri de hamile bayanın kendini sürekli, yogun, halsiz ve bitkin hissetmesidir. Bu belirti de hormonal kaynaklıdır. Hormonlar hamilelik başladığı andan itibaren değişik çalıştığı için bu gibi belirtiler de görülebilir.
5
Baş Ağrısı
Hamileliğin yine ilk dönemlerinde görülen belirtilerden biri de baş ağrısıdır. Hamile olan bayan da baş ağrısı görünmesi normaldir. Hamilelikle birlikte değişen hormonlardan kaynaklanır. Hamilelik sona erdikten sonra yani doğumdan sonra bu ağrılar da geçer.
6
Kabız Ve Şişkinlik
Hamilelikten dolayı progesteron oranında artış görülmektedir. Bu da kişinin kabız olmasına neden olur ve hamileliğin ilk zamanlarında şişkinlik oluşmasına neden olur. Doğumdan sonra da bu rahatsızlıklar son bulur.
7
Lekelenme
Hiç yokken ortaya birden çıkan lekelenmeler de hamilelik belirtikerinden bir tanesidir. Döllenme gerçekleştikten 10 gün sonra falan bu lekelenmeler gerçekleşebilir. Bu lekelenmeler ani krapmla birlikte de oluşabilir. 
8
Baş Dönmesi
Kan basıncının düşmesi sonucu hamilelikte baş dönmeleri görülebilir ve hamileliğin güçlü belirtilerinden bir tanesidir. Hatta bunun daha ileri safhasında baş dönmesiyle birlikte bayılmalar da hamilelik belirtilerinden bir tanesidir.
9
Vücut Isısı Artışı
Hamileliğin ilk dönemlerinde vücut ısısında artışlar görülebilir. Bu çok sık karşılaşılan bir belirti olmasa da yine de hamilelik belirtileri arasında sayılabilir. Bu vücut artışı döllenmeden 18 gün sonra görülebilir.
10