Hamileliği Tehlikeye Sokan Durumlar

15 Temmuz 2015

Hamilelik süresince farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan, bu durumlara karşı tedbirli olmanız ve rutin kontrollerinizi ihmal etmemenizdir. İşte riskli durumlar...
1
KANAMA
En çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri hamilelikte kanamadır. Gebelik oluştuktan sonra adet kanamaları kesilmektir. Bazı hamileliklerde ise gebelik oluşmasına rağmen adet kanaması görülebilir. Buna da "üstüne görme" adı verilir. Eğer böyle bir durumunuz yoksa, hamileliğinizin üçüncü ayından sonrasındaki kanamalar  erken doğum göstergesi olabilir. Kasık ağrılarıyla birlikte kanama görülüyorsa düşük riski olabilir. Hemen doktorunuzla görüşmelisiniz.
2
SULU AKINTIYLA BERABER AŞIRI KASILMA
Hamileliğin son dönemlerinde sulu akıntılar görünür. Sulu akıntılarla beraber aşırı kasılmalar, amniyotik kesenin çatladığını ve prematüre doğumunun başladığını gösteriyor olabilir. 24. ve 36. haftasındasınız bu durum görülebilir. Doktorunuza başvurun
3
AŞIRI KUSMA
Hamileliğinizin ilk aylarındaki sabah kusmaları çok normaldir. Ancak tüm hamileliğiniz boyunca kusuyorsanız mide ve bağırsak problemi yaşıyor olabilirsiniz. Çok kusma, beyindeki kusma merkeziyle ilgili veya bir yiyecekten dolayı zehirlenmiş olabilirsiniz. Hemen doktorunuzu arayın.
4
SIK SIK İDRARA ÇIKMA İHTİYACI
Hamilelikte sık idrara çıkma ve bazen idrar kaçırma normaldir. Ancak idrarınızda kötü bir koku, kötü bir renk ve yanma varsa enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Doktorunuza başvurun
5
VÜCUTTA ŞİŞME
Hamilelikte el, ayak ve vücutta şişme görülüyorsa, hipertansiyon belirtisi olabilir. Hamilelikte kısa sürede fazla kilo aldıysanız bu durumdan şüphelenebilir ve doktorunuza başvurabilirsiniz. 
6
AŞIRI YORGUNLUK VE UYKU HALİ
Hamilelik vücutta değişmeler yaratır. Bu değişmelerden dolayı vücutta halsizlik yaşanması normaldir. Ama gün boyunca işlerinizi yapamayacak halde yatma isteğiniz varsa doktorunuza görünün. Kalp, solunum yolları hastalıkları, hipotiroidizm ve kansızlık gibi hastalık ihtimali de vardır.
7
ŞİDDETLİ KARIN AĞRISI
Gebelik süresince rahmi yerinde tutan bağlarda gerilmeler ve kasık ağrıları normal kabul edilir. Fakat 8. haftadan önce şiddetli karın ağrısıyla karşılaşırsanız dış gebelik ihtimaliniz olabilir. Doktorunuza başvurun. Ayrıca apandisit ve böbrek rahatsızlığı da olabilir.
8
YÜKSEK ATEŞ GÖRÜLMESİ
Hamilelikte ateşiniz 37.5 dereceyi geçtiyse tehlike yaratabilir. Bir enfeksiyonun habercisi veya vücudun su ihtiyacının karşılanmaması sonucunda olabilir. Hem anne hem bebek için tehlikelidir. Acil bir doktora görünmelisiniz.
9
FETÜSTE HAREKETSİZLİK
Bazen bebek hareketsiz durabilir. Bir bardak bir şey içerek sol tarafınıza uzanın bebek hareketlenir. Fakat hareketsizlik devam ediyorsa doktoru aramalısınız.
10