Hamilelerin Tüketmemesi Gereken 10 Yiyecek

15 Ekim 2015

Küflü ve Pastorize Edilmemiş Peynirler

Pastorize edilmemiş sütten yapılan peynirler hamileler için risk arz etmektedir. Ev yapımı peynirler de bazı hamilelerde erken doğuma ve düşüğe neden olabiliyor. Ancak pastörize edilmiş sütten yapılan peynirler hamileler için olmazsa olmaz bir kalsiyum kaynağıdır. Önemli olan pastörize edilmiş olmasıdır.
1
Karaciğer

Karaciğerin içerisinde çok yüksek miktarda A vitamini vardır. Hamileler için bu durum da risk arz eder. Hamilelik boyunca karaciğerden uzak durmak gereklidir. Yani karaciğer de hamilelerin yememesi gereken yasaklı listenin başlarında yer almaktadır.
2
Sigara

Sigara bebeğinizin gelişimi için çok olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hamilelerin kesinlikle sigara içmemesi gereklidir. Sigara için hamilelerde erken doğum, ölüm, sakat doğum gibi çok kötü sonuçlar görülebilir.
3
Alkol

Alkol hamilelerin kesinlikle tüketmemesi gereken yasaklıların başında geliyor. Alkolun normal, sağlıklı birine bile zararları varken, hamilelere ve bebeklerine ise zararları tartışılamaz derecededir. Hiçbir anne adayı en azından hamilelik sürecinde alkol tüketmemelidir.
4
Patates Cipsleri ve Kızartmalar

Sadece hamileler için değil, normal sağlıklı bir insanın da kızartmalardan ve patates cipslerinden uzak durması gereklidir. Hamilelerin ve emziren annelerin bu gıdaları tüketmemesi gereklidir. Bu gıdaların kansere yol açtığı yönünde araştırmalar mevcuttur.
5
Çiğ Veya Az Pişmiş Yumurta

Hamilelerin pişmemiş ya da az pişmiş yumurta yemeleri kesinlikle önerilmez çünkü pişmemiş yumurta salmonella denen bakterinin ortaya çıkarak bağırsaklarda enfeksiyona yol açıyor. Pişmemiş yumurta yiyen hamilelerde bu sorunun yanında ishal problemi de görülebiliyor. Bu bakteri gıda zehirlenmesine bile yol açabilir.
6
Kabuklu Deniz Ürünleri

Hamilelerin yiyebilecekleri en önemli deniz ürünü balıktır. Balığın haricinde ise yenmemesi gereken deniz ürünleri, midye, istiridye, karidesdir. Sushi de yenmemesi gereken deniz ürünlerinden bir tanesidir. Sebebi ise çiğ olup gıda zehirlenmesine kadar yol açmasıdır.
7
Doktor Kontrolü Altında Olmadan İçilen Bitki Çayları

Bitki çaylarının normalde bir zararı yok gibi görünse de hamileler için bazı durumlarda risk oluşturabilir çünkü bazı bitkiler rahim kasılmalarına yol açabilir. O bitkilerden bazıları, aloe vera, fesleğen, sedef otudur. Bu tarz bitki çaylarını hamileler doktorlarına danışmadan tüketmemelidirler.
8
Çiğ Et Veya Az Pişmiş Et

Çiğ olan şeylerin hamilelikte kesinlikle yenmemesi önerilir. Çiğ et de bunların başında gelmektedir çünkü çiğ olan ette toksoplazma riski bulunur. Bu da doğum için çok risk arz eder. Erken doğuma ya da doğum kusurlarına sebep olabilir. Hamileler et elbette yiyebilirler, ancak hiç pembelik kalmayana kadar pişirmeleri gereklidir.
9
Çok Şekerli Yiyecekler

Kastettiğimiz hazır şekerli gıdalar elbette değil, onların zaten kesinlikle tüketilmemesi gereklidir. Çok şekerli pastane ürünleri de gebeler için son derece fazla şekerli olduklarından çok zararlıdır.
10