Hamilelerin Mutlaka Tüketmesi Gereken Besinler

15 Ekim 2015

Elbette her meyve ve sebze hamilelerin tercihi olmalıdır. Ancak özellikle yenmesi gereken tek tek faydası bulunan hem anneye hem bebeğe yararlı yiyecekleri tek tek bilmek önemlidir. Hamilelikte bilinçli ve kararlı olarak tüketeceğiniz her türlü yiyecek size ve bebeğinize sağlık getirir. Ve sağlıklı bir doğum, sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi sağlar.
1
Yoğurt hamilelerin alması gereken kalsiyumu alabileceklerin en önemli besinlerden bir tanesidir. En önemlisi de bebeğinizin kemik gelişimi. Ve bebeğinizin kemik gelişimini de yoğurt yiyerek geliştirebilirsiniz.
2
Hamileliğiniz boyunca size sağlıklı bir aperatif olarak önerebileceğimiz en önemli ve sağlıklı bir besin olan havuç, hamilelikte tüketilmesi gerekli besinlerden biridir. Özellikle bebeğinizin diş, göz, ve kemik gelişimine büyük faydalar sağlayacak olan havucu hamileliğiniz boyunca aperatif olarak tüketebilirsiniz.
3
Tropikal meyvelere bir düşkünlüğünüz varsa, hamilelerin mutlaka yemesi gereken meyvelerden biri olan mangoyu mutlaka yemelisiniz. İçerisinde A, C vitaminleri olup bol potasyum içerir. Mangoyu ister salatanıza koyun, ister sade bir şekilde yiyin. Hamilelikte yenebilecek en sağlıklı meyvelerden biridir.
4
Kırmızı biber içerisinde ki A, C, B6 vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu vitaminler de bebeğin alması gereken çok önemli vitaminlerdir. Örneğin kahvaltınızda peynirle birlikte kavurarak tüketebilirsiniz.
5
Hamilelikte düzenli olan tüketeceğiniz kuruyemiş çeşitleri, bebeğiniz için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içerir. Özellikle ceviz, fındık, badem, kaju hamilelikte düzenli ve bol tüketilmesi gereken kuruyemiş çeşitlerindendir. Bu kuruyemişler bol miktarda magnezyum, potasyum, kalsiyum ve E vitamini içerir.
6
Yulaf da hamilelikte size fayda sağlayacak önemli besinlerden bir tanesidir. Özellikle kabızlık problemi yaşayan anne adaylarının, imdadına yulaf koşar. Yulafı kahvaltılarınız da, keklerinizde, pastalarınızda kullanabilir, o şekilde tüketebilirsiniz.
7
Mercimek de hamilelikte yenmesi gereken besinlerin başında gelmektedir. Özellikle bol protein, folik asit içeren mercimek, bebeğin gelişimi için çok gerekli ve önemlidir. Bebeğinize kan yapar. Anne adayının da bağışıklığını destekler.
8
Hamilelerin yemesi gereken ve düzenli olarak tüketmesi gereken yiyeceklerden biri yumurtadır. Yumurta güçlü bir Omega- 3 kaynağıdır. Yumurta bebeğinizin gelişimini destekler, gerekli vitaminleri almasını sağlar. Ayrıca içerdiği Omega-3 sayesinde bebeğinizin beyin ve göz gelişimi için çok önemlidir.
9
Avakado hamilelikte tercih edilmesi gereken meyvelerden bir tanesidir. Avakadonun içinde bol lif, folik asit, B6 ve C vitaminleri bulunur. Bebeğinizin gelişimini destekleyip, anne adayının da bulantısına iyi gelir.
10