Hafızayı Güçlendiren Besinler

11 Ocak 2019

Süt, Yoğurt, Peynir: Vücuda olan faydası saymakla bitmeyen bu üçlünün beyindeki en büyük etki alanı ise hafızadır. İçindeki fosfor, demir, bakır, A ve D vitaminleri hafızayı sürekli canlı tutarak ileri yaşlardaki Alzheimer gibi beyni ilgilendiren hastalıkları önler.
1
Balık: Balık içeriğinde bulundurduğu zengin fosfor, iyot, demir ve kalsiyum gibi minerallerle A, B 12 ve D vitaminleri beyin sağlığı için tam bir şifa kaynağı. Bu zengin değerleriyle insan beyninin gelişmesini sağlar. Kişilerin depresif hareketlerini düzene sokar. Ayrıca öğrenme bozukluğu ile dikkat eksikliği, psikoz, hiperkativite bozukluğu, beyni ilgilendiren diğer rahatsızlıklar gibi birçok soruna neden olur. 
2
Kuruyemişler: Başta Omega 3 olmak üzere bildiğiniz tüm vitaminleri içeren kuruyemişler, beynin gelişmesi, insanın ruh halinin normal değerlerde olmasıi kognitif fonksiyonların artması, depresyon ve uykusuzluk gibi rahatsızları yok eder. Kuruyemişin beyine faydası olduğu kadar kalp, damarlar ve iç organlara da büyük yararı vardır. 
3
Bitter Çikolata: Antioksidan deposu olarak bilinen bitter çikolatanın içinde barındırdığı A ve B vitamini, bakır, fosfor, çinko ve demir birleşenlerinin o bilinmeyen yararları; kan basıncını düşürür, kalp sağlığı, kan şekerinin düzelmesini sağlar,cildi parlaklaştırır, cinsel sağlığı düzenler. Bitter çikolatanın vücuttaki bu yararları beyni de etkiliyor. İçindeki bol miktarda bulunan Antioksidan maddesi beyni harekete geçirir. 
4
Brokoli: Daha çok kalp için önemi bilinen brokoli vücuttan daha çok beyne yararı bulunuyor. İçeriğindeki özellikle K vitamini beyin için çok önem arz ediyor. K vitamini ve içindeki diğer mineraller olan bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir beyindeki fonksiyonları dengeler. Ayrıca beyindeki hücre üretimini arttırarak beyin gücünün artmasını sağlar.
5
Fıstık Ezmesi: Vitamin deposu olarak adlandırılan fıstık bir kişideki birçok soruna şifa oluyor. İçeriğindeki B6, B9 ve E vitaminleri başta olmak üzere, niasin, riboflavin, thiamin, potasyum, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, çinko minerallerinin yanı sıra insan için çok önemli olan pantotenik asidini içeriyor. 
6
Yaban mersini: İçinde A,B,C vitaminleri, selenyum, magnezyum, antosiyaninler, fosfor, bakır, çinko gibi birçok vitamini barındırıyor. Bu denli önemli bir besin kaynağı olan yaban mersini tam bir beyin dostu. Zengin içeriğiyle beyin hücrelerini yeniler. Hafızayı da güçlendiren yaban mersini öğrenme ve kavrama konularında büyük katkı sağlıyor. Daha da önemlisi Alzheimer gibi sonu felaket olan beyin hastalıklarından koruyor. 
7
Tam tahıllar: Mükemmel bir lif kaynağı olan tam tahıllar, beyin sağlığının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. İçeriğindeki B6, B12, E vitamini ve folik asit içeriyor. Bunlarda beyne gerekli olan kan akışını sağlayarak hafızayı güçlendirir. Böylece konsantrasyon, dikkat dağınıklığı gibi sorunları ortadan kaldırıyor. 
8
Kırmızı Lahana: Vücudun her alanına etki eden kırmızı lahana, beyin sağlığı içinde çok önemli. Hafıza kaybı ve hücre hasarlarına karşı kırmızı lahana birebir etkiye sahiptir. Ayrıca Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için çok önemlidir. Kırmızı lahana vücutta birçok rahatsızlığı giderdiği gibi yaşlanmaya karşı da koruyucu bir önlem. 
9
Yumurta: Bir insan hayatının en gerekli besinlerinin başında yumurta geliyor. İçerdiği A,B ve D vitaminleri, Omega 3, selenyum sayesinde beynin olmazsa olmazı durumunda. Yumurta bu zengin içeriğiyle önce insan hafızasının gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Ayrıca beyindeki sinyal merkezi için gerekli tirozini birleşenini içeriyor.
10
Su: Susuzluk iç organlar kadar beynin de en büyük düşmanı. Susuzluk kalan insanlar beynin kortizol hormonlarının salgılanmasına neden olur. Bu hormonda beynin zamanla küçülmesine neden olur. Önce bilgilerin depolandığı kısım küçülmeye başlar, ardından hatırlayamama ve hafıza kayıpları meydana gelir. Su beyin için bu denli önem arz ediyor. Bunun içinde günde en az 2.5 litre su içilmeli.
11