Güvenilir Online Alışveriş İçin İpuçları

03 Eylül 2015

Online alışveriş için, ilk yapmanız gereken şey; alışveriş yapacağınız siteyi araştırıp, onun hakkında bilgi toplamak yorumları okumanızdır. Sitenin kime ait olduğunu, tüzel mi, kurumsal mı gibi bilgileri edinmelisiniz.
1
Online alışveriş yapmadan önce,kesinlikle kullanıcı deneyimleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Sizden önce alışveriş yapan kişilerden, forumlar veya sosyal medya aracılığla bilgi almanız gerekmektedir.
2
Online alışveriş siteleri, kredi kartı güvenliği için SSL sertifikası kullanması gerekmektedir. Alışveriş yapacağınız sitenin SSL sertifikasını kontrol edin
3
Online alışveriş yaparken, site kadar bilgisayarınızın güvenli olması da önemli bir kuraldır. Ortak kullanıma açık bilgisayarlardan alışveriş yapmak tehlike yaratabilir. Herhangi bir saldırıya karşı açık olmamalıdır ve ortak kullanılan bilgisayarlarda şifre veya kişisel bilgilerinizi paylaşmamalısınız. Bunun yanında halka açık olarak kullanılan Wi-Fi'den alışveriş yapmanız da önerilmez.
4
Online alışveriş yapmadan önce, siteye üye olmanız gerekmektedir. Üyeliğinizi oluştururken zor bir şifre seçmeniz önerilir. Herkesin tahmin edeceği şifreleri kullanmayın.
5
Online alışveriş sitelerinde, mutlaka satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu olmalıdır. Böyle sözleşme karşınıza çıkmadıysa, siteden uzak durun. Çıktıysa da mutlaka göz gezdirin.
6
Fiyat bilgilerini kontrol edin ve hiç ummadığınız markaların ürünleri, komik fiyatlara satılıyorsa şüphe edin. Ayrıca ürünü sepete ekledikten sonra, aynı fiyatta olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
7
3D ödeme sistemlerinni yani, şifreli ödeme sistemini tercih etmelisiniz. Visa ve Mastercard tarafından geliştirilen sistem ile, banka hesaplarınız güvence altındadır.
8
Sanal kart kullanarak, ödeme konusunda hesabınız güvencede olur. Online alışveriş için limit belirleyebildiğiniz kartları kullanın.
9
E-ticaret sitelerinde alışverişinizi tamamlamadan önce mutlaka çıktısını alın. Aksilik çıktığı zaman, en önemli kanıtınız o olacaktır. Alışveriş belgelerinizi saklamalısınız.
10