Güneydoğu'nun En Güzel Tarihi Yerleri

20 Ağustos 2015

Yasemek Açık Hava Müzesi / Gaziantep
Yasemek Açık Hava Müzesi, dünyanın ilk heykel atölyelerinden biridir ve ortalama 100 dönümlük alan üzerinde kuruludur. Aslanlar, dağ tanrıları, savaş arabaları ve daha birçok şey bulabilirsiniz.
1
Fırat Vadisi / Gaziantep
Samsat ile Rumkale arasında yer alır. Mağaralarıyle çok dikkat çeken bu yer, Roma döneminden izler taşımaktadır. 
2
Rumkale / Gaziantep
Fırt Nehri ile Merzimen Çayı'nın birleştiği noktadadır. Rumkale'de pek çok mimari harikalar bulunuyor. Bunların en özeli, geniş ve silindir havalandırma kuyusu ile Fırat'a ulaşan su ihtiyacını karşılayan su arkıdır.
3
Harran / Şanlıurfa
5000 yıllık tarihe ev sahipliği yapan yer Harran... Buranın yerlileri Harran Ovası adını vermişler. Su ve yeşilliğin olmadığı bu bölge nasıl asırlarca ayakta durabilmiş diye düşünmekteyiz. Harran evlerini, höyüğü, kalesi ve şehir surlarını gezmeden sakın gitmeyin.
4
Şuayb Şehri / Şanlıurfa
Harran'a 45 km mesafede olan şehirde, Roma kalıntıları ve yüzlerce kaya mezar bulunuyor. Şuayb Şehri'nin en ilginç olanı, Şuayb Peygamber'in makamı diye bilinen mağaradır.
5
Halfeti / Şanlıurfa
Şanlıurfa'nın en eski ve en etkileyici yeridir Halfeti. Siyah gülün yetiştiği yer olarak bilinen Halfeti'nin çoğu kısmı Fırat'ın sularının altında kalmıştır. 
6
Nemrut Dağı / Adıyaman
Muhteşem gündoğumu ve günbatımı manzarasıyla akıllara kazınan en güzel miraslarımızdan. Adıyaman'a gidip de Nemrut'a çıkmadan gelen pişman olur, bizden söylemesi. UNESCO Dünya Kültür Mirası ilan edilen yerlerimizdendir.
7
Yeni Kale
Adıyaman'a 60 km mesafede olan Kocahisar Köyü'nde yer almaktadır. 1970 yılında restore edilen Yeni kale'de çarşı, cami, kitabevleri, zindan, su yolları bulunmaktadır. İçerisinde 80 metrelik bir tünel var ve bu tünel yardımıyla suya ulaşmak mümkündür.
8
Perre Antik Kenti / Adıyaman
Adıyaman Kuyucak yolunda yer alan Pirin Köyü'nde, 200 civarı kaya mezarı ve yerleşimleriyle antik çağın esintileriyle karşılaşmak mümkündür.
9
Gerger Kalesi / Adıyaman
Adıyaman'ın Kahta ilçesine 85 km uzaklıkta olan bir kale... Fırat Nehri'nin batısında bulunmaktadır. Aşağı ve yukarı bölümden oluşan kale, İslami dönemde çok kullanılmıştır.
10
Diyarbakır Surları / Diyarbakır
5.5 km uzunluğunda ve 7-8 metre yüksekliğiyle, Çin Seddi'nden sonra en uzun surlar olma özelliğini taşımaktadır. Diyarbakır'ın en güzel yapılarındandır.
11