Gümüşhane'de Görülmesi Gereken Yerler

26 Nisan 2016

Satala / Sadak Antik Kenti
Kelkit ilçesinin, Sadak Köyü yakınlarında yer alan, Arkeolojik Sit Alanıdır. Gümüşhane'de görülecek en güzel yerlerden biri ve mutlaka görülmeli.
1
Limni Gölü
Harika bir göl manzarasına sahip olan yeri görmeden şehirden ayrılmayın. Harika bir doğaya sahip olan Gümüşhane'nin en güzel yerlerinden biridir.
2
Boyunyurt Yaylası / Kürtün
1991 senesinde ilçe haline gelen Kürtün, yaylası ve barajı ile dillere destan olmuştur.
3
Santa Harabeleri
Gümüşhanenin kültürel, ticari ve dini önem taşıyan yerlerdendir. 17. yüzyılda Rumlar tarafından kurulmuştur.
4
Krom Vadisi
Maden kaynakları bakımından çok zengin olan vadi, yüzyıllar önce en önemli yerleşim yeri haline gelmiştir. Kesinlikle görülmeli ve vakit geçirilmelidir.
5
Tohumoğlu Köprüsü
Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde yapılan önemli köprülerdendir. Mimarisi ve konumu olarak şehrin dikkat çekici yerlerinden olan köprüyü mutlaka görmelisiniz.
6
Kov Kalesi
Merkez ilçe, Esenyurt Köyü içerisinde bulunmaktadır. Doğu Karadeniz'in, günümüze kadar uzanan görkemli kalelerinden biridir. Mutlaka görülmeli.
7
Karaca Mağarası
Turizmi canlı tutan, şehrin en güzel yerlerinden biridir. Gümüşhane'nin Torul ilçesinde bulunan doğa harikası yeri mutlaka görmelisiniz.
8
İmera Manastırı
1350 tarihinde yapılmış olduğu bilinen Manastır, geçmişten günümüze ulaşan en önemli yapıtlardandır. Çok sayıda onarım yapılan manastırı görmeden Gümüşhane'den ayrılmayınız.
9
Kürtün Barajı
Kürtün Baraj gölünde bulunan alabalık çiftliğine gidebilir, zaman geçirebilirsiniz. Manzarasını izleyebilir, çevresinde yemek yiyebilirsiniz.
10