Gripten Nasıl Korunuruz?

10 Ekim 2015

Gripten korunmak için bol sıvı ve sulu gıdalar tercih edilmelidir. Sebzelerin de özellikle yeşil yapraklı olanları tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebze ve meyveler bol tüketilmelidir.
1
İçecek olarak da çay içmek yerine, antioksidan özellik içeren içecekler tercih edilmelidir. Bunlar da ıhlamur, ahududu vö böğürtlen çayı gibi bitki çayları olabilir. Bunların haricinde bol sıvı almak gribi önlemenin en iyi yollarından bir tanesidir. Günde en az 2 litre su tüketilmelidir.
2
Bol temiz hava ve oksijen gribi önlemenin diğer yollarından bir tanesidir. Bu yüzden her gün bol oksijen almak için, açık havada en az 45 dakika yürüyüş yapılmalıdır.
3
Her gün tüketilmesi gereken içeceklerden bir tanesi de portakal ve limon suyu karışımıdır. Her gün bir pardak bu karışımdan mutlaka tüketilmelidir.
4
Yemeklerde bol baharat tercih edilmelidir. Örneğin yemeklere koyacağınız kimyon, kekik, nane, çörek otu gibi baharatlar sizi gripten koruyacaktır.
5
Grip bulaşıcı bir hastalıktır. En çok da ellerle bulaşmaktadır. Bu yüzden grip olma ihtimaline karşı ellerinizi sık sık yıkamalısınız.
6
Çok sıcak ortamlar grip olma olasılığınızı yükseltir. Kapalı ortamlarda duracaksanız da bulunduğunuz odayı sürekli havalandırmanız önemlidir.
7
Grip olan çocuklara hapşıracakları zaman ellerini değil de kollarıyla ağızlarının kapatılması gerektiği öğretilmelidir. Eller mikrobu en çabuk bulaştıran yerlerdir çünkü.
8
Grip olmak istemiyorsanız, gripten koruyan bir diğer yöntem de her gün bir kase yoğurt yemektir. Yoğurt da vücut direncinizi yükselten besinlerden bir tanesidir. Grip ile savaşır.
9
Düzenli uyku ile de gripten korunmak mümkün. Uzmanlar en az 7 saat en çok 8 saat uykuyu öneriyor. Ne çok uymak faydalı, ne de az uyumak. Dengeyi korumanız önemli.
10