Grip Hakkında Bilinmeyenler

30 Ocak 2019

Grip; İnfluenza virüstelerinden meydana gelen üst solunum yolu hastalığıdır. A, B ve C olmak üzere İnfluenza virüsleri üç gruba ayrılır ve genelde insanlarda İnfluenza C virüsleri, hastalığa sebep olur.
1
Üşüme, titreme ve yüksek ateş gribin ilk belirtileridir. Bunu yanında baş ağrısı, vücut ve kas ağrıları, kusma, boğazda ağrı ve yanmai karın ağrısı gibi belirtileri de görülmektedir. 
2
Her zaman burnu akan kişiler grip değildir. Nezle olarak bilinen bir hastalıkta olabilir ve nezlede yüksek ateş olmaz. Vücut ağrıları, baş ağrıları ve halsizlik baş belirtilerdir. 
3
Geçen yıllarda kuş gribi ve domuz gribi salgınlarından dolayı yaşlaşık 19.000 insan yaşamını kaybetti. Her sene grip sebebinden dolayı 1.000.000 kişi öldüğü görülmektedir. Genellikle 6 aydan küçük ve 65 yaşın üzerindeki insanlar hayatını kaybetmektedir.
4
Hastalar, öksürükten dolayı grip virüslerini ortama saçabilirler. Bu damlacıklar hastanın 1.5 metre uzağına ulaşır ve temas ettiği eşyalara dokunan insanlar bile bu virüsü alabilirler. 
5
Grip olan kişinin ateşinin düşürülmesi, bolca sıvı alması ve yatarak dinlenmesi gerekmektedir. İlaçlar, meyve suları, bitkisel çaylar, yoğurt, ayran, çorba gibi gıdaları alması en iyi yoldur. Mutlaka istirahat etmesi gerekmektedir.
6
Hasta olan kişi, 6 aydan küçük bir bebekse veya ileri yaşlarda olan biriyse hemen doktora gitmesi gerekir. Hastalarda kusma çok görülüyorsa tıbbi destek almalıdır.
7
Dünya Sağlık Örgütü aracılıyla, üç tane grip virüsü aşısı belirler ve üreticilere iletirler. Her yıl üç virüse karşı aşı üretilir.
8
Grip aşısı kışa girmeden önce, sonbaharın ilk haftalarında yapılması etkili olmaktadır. Ülkemizde eylül ayından sonra yaptırmak en uygun zamandır.
9
Aşı olmak, gripten korunmak için yeterli değildir. Hasta bakımı yapan kişiler ve sağlık personelleri maskeler kullanarak gripten korunabilirsiniz.
10