Gezi Parkı Olaylarında Hayatını Kaybeden Kişiler

03 Haziran 2016

Gezi Parkı olayları, 28 Mayıs 2013 gününde İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan Gezi Parkı'ndaki Toplu Kışlası'nı imar izni olmadan Taksim Yayalaştırma Projesinin uygulanmasını engelleme amacıyla yapılan bir eylemdi. Tam 33 gün süren bu eylemlere ülkenin dört bir yanından kişi katıldı. Ülkenin önemli isimlerinin de sokaklara dökülerek eylem yaptığı olaylarda polisler ile göstericiler arasında yaşanan çatışmalarda can ve mal kayıpları yaşandı. İşte, bu çatışmalar sırasında hayatını kaybeden kişiler...
1
Berkin Elvan, İstanbul
Yaş: 15
Ölüm Nedeni: Gösterilerin olduğu sırada göstericilerin arasından geçerek ekmek almaya gittiği iddia edilen Elvan, gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu uzun süre komada kaldı. 264 gün sonra da hayatını kaybetti.
2
Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir
Yaş: 19
Ölüm Nedeni: 10 Temmuz'da sivil giyinimli kişiler tarafından uğradığı saldırıda başına ağır darbe aldı. Ardından kaldırıldığı hastanede polise ifade vermesi için gönderildi ve durumu ağırlaştı. Yoğun bakıma kaldırıldıktan 1 ay sonra da yaşamını yitirdi.
3
Mustafa Sarı, Adana
Yaş:27
Ölüm Nedeni: Polis komiseri olan Sarı, 5 Haziran'da gerçekleşen eyleme müdahale etmek için geçtiği altgeçitte düşerek yaşamını yitirdi.
4
Zeynep Eryaşar, İstanbul
Yaş: 50
Ölüm Nedeni: 15 Haziran günü yapılan eylemde biber gazına aşırı maruz kalması sonucu kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.
5
Mehmet Ayvalıtaş, İstanbul
Yaş: 20
Ölüm Nedeni: 2 Haziran 2013 günü Gezi Parkı olaylarını protesto etmek için otoyol kapatıldığında bir aracın üzerine sürerek çarpması hayatını kaybetti.
6
Ethem Sarısülük, Ankara
Yaş: 26
Ölüm Nedeni: 1 Haziran'daki eylemlerden başından aldığı darbe sonucu yoğun bakıma kaldırıldı. Ardında 12 Haziran'da da hayatını kaybetti.
7
Ahmet Atakan, Antakya
Yaş: 22
Ölüm Nedeni: Ankara ODTÜ ve Yeşilçayır olaylarına destek için Antakya, Armutlu'ya gitti. Eylem sırasında çatıda bulunan Atakan kafasına gelen gaz fişe yüzünden düştü ve hayatını kaybetti.
8
Abdullah Cömert, Antakya
Yaş: 22
Ölüm Nedeni: 3 Haziran'daki olaylarda başına aldığı darbe sonucu yaşamını yitirdi.
9
İrfan Tuna, Ankara
Yaş: 47
Ölüm Nedeni: 6 Haziran'da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. (Aşırı biber gazından etkilendiği iddia ediliyor)
10
Medeni Yıldırım, Lice
Yaş: 18
Ölüm Nedeni: 28 Haziran'da Lice'nin Kayacık Köyü'nde karakol yapılmak istenmesini protesto eden eylemcileri dağıtmak için açılan ateşle yaşamını yitirdi.
11
Selim Önder, İzmir
Yaş: 88
Ölüm Nedeni: İstanbul'da Gezi Parkı olaylarının içerisinde kalarak yoğun biber gazı yedi. Ardından 3 gün sonra İzmir'e gittiğinde kalp krizinden hayatını kaybetti. (Yoğun biber gazının kalp yetmezliğini tetiklediği iddia ediliyor)
12