Gezegen İsimleri Nereden Geliyor?

25 Nisan 2017

MERKÜR
Merkür, Güneş etrafında en hızlı dönen gezegendir ve yörüngesinde Dünya'dan 1.6 kat fazla hızla ilerler. İsmini de bu ''hıza'' borçludur. Roma Mitolojisi'nde en hızlı tanrı Merkür'dür. Yunan Mitolojisi'ndeki karşılığı ise Hermes'tir.
1
VENÜS
Geceleri gökyüzünde mücevher gibi parladığı için Venüs'ü görmemek elde değil. Venüs, ismini Roma mitolojisinde aşkın ve güzelliğin koruyucusu olan tanrıça Venüs’ten almıştır. Yunan Mitolojisi'ndeki karşılığı ise Afrodit'tir.
2
MARS
Mars'ın rengi kızıl olduğu ve kanı andırdığı için ismini Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars'tan almıştır. Yunan Mitolojisi'nde karşılığı ise Ares'tir.
3
JÜPİTER
Jüpiter, Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni olduğu için ismini Roma mitolojisinin en güçlü ve büyük tanrısı Jupiter'den almıştır. Jüpiter Romalıların en çok sevdiği tanrıların başında gelmektedir. Yunan Mitolojisi'nde karşılığı ise Zeus'tur.
 
4
SATÜRN
Satürn, ismini Roma Mitolojisi'ndeki Tarım Tanrısı'ndan Satürn'den almıştır. Yunan Mitolojisi'ndeki karşılığı ise Kronos'tur. Aynı zamanda Jupiter'in yani Zeus'un babasıdır. 
5
URANÜS
Uranüs, farklı olarak ismini Roma Mitolojisi'nden değil, Yunan mitolojisinden alır. Rengiyle gökyüzüne benzeyen Uranüs, kozmik bir güce sahip olduğuna inanılan tanrı ile benzetilmektedir. O tanrı da Yunan mitolojisinde Cennetin Tanrısı olarak bilinir. Bu tanrı bilinen en eski tanrılardan biridir.
6
NEPTÜN
Neptün, ismini Roma mitolojisindeki deniz tanrısı Neptün'den almıştır. Gezegenin renkleri, suyun renklerine benzediğinden dolayı bu tanrıdan esinlenmiştir. Yunan Mitolojisi'ndeki karşılığı ise Poseidon'dur.
7
PLÜTON 
Plüton, keşfedildiği dönemde karanlık görünümünden dolayı adını Roma yeraltı tanrısı Plüton'dan almıştır. Yunan Mitolojisi'ndeki karşılığı ise Hades'tir. 24 Ağustos 2006 tarihinde bir gezegen olmadığı, bir cüce gezegen olduğu kararına varılmıştır ve gezegenlik statüsünden çıkarılmıştır. Hala cüce gezegen olarak bilinmektedir.
8
YERKÜRE, YERYÜZÜ, TERRA, MAVİ GEZEGEN...
Ve geldik kendi cennetimize... 4.467 milyar yaşındaki Dünya'nın ingilizce karşılığı Earth kelimesi aynı zamanda ''toprak'' demektir. Roma Mitolojisi'nde toprak tanrısı ise Tellus’tur. Bu sebeple Roma Mitolojisi'nden türetilen bazı sözcüklerde Dünya için Terra kelimesinin kullanıldığını görebiliriz. Yunan Mitolojisi'ndeki karşılığı ise Gaia'dır. Bazı dil ve inanışlara göre Dünya'dan Gaia olarak bahsedilmektedir.
9
'DÜNYA' KELİMESİ...
Dünya kelimesinin kökeni Farsçadaki donyâ ve Arapçadaki dunyā sözcüklerine dayanmaktadır. Orijinali Arapça'dır lakin sadece Persçe ve Türkçe'de değil, Dari, Paşto, Bengalce, Punjabi, Ürdü, Hintçe, Yunanca, Kürtçe, Aramice ve hatta Malezya dili, Endonezya dili ve Nepal dilinde de bu şekilde kullanılmaktadır.
İslam dinine göre biri ölmeden önce, diğeri ise öldükten sonraki hayattır. Şu anda yaşadığımız hayat bize daha yakındır. Bu sebeple Arapça'daki "daha yakın" veya "daha alçak" anlamına gelen “dena” fiili dilimize Dünya olarak geçmiştir. Kelime, aynı zamanda Kur'an da karşımıza ''dunyā'' şeklinde de çıkmaktadır.
10