Gelecekte Popüler Olacak Meslekler

14 Ağustos 2015

Sosyal Medya Uzmanı
Kurumsallık anlamında sosyal ağlarına değer vermeye başlayan şirketler, bu ağları yönetmek için sosyal medya uzmanlarıns gerek duyuyor. En çok bilinen sosyal ağlar, Facebook, Twitter, Instagram dışında birçok sosyal ağ mevcut. Şirketler kurumsallık anlamında, sosyal medya ağlarına oldukça değer vermeye başladı. Bu ağların yönetilmesi, takipçi sağlanması, yeni müşterilere ulaşmak gibi amaçlarla yönetilen sosyal medya uzmanları geleceğin popüler mesleklerinde biri. 
1
Yazılımcı
Yazılım mühendisliği, uzun yıllar çalışabileceğiniz güvenli meslekler arasında yer almaktadır. Bu nedenle bilgisayara bağlı kalmaksızın, mobilde de iyi işler çıkarabilecek ve sorunları çözebilecek mobil yazılımcıların gelecekte ön planda olması pek de şaşırtıcı olmayacaktır.
2
Lojistik
Ölmeyecek meslekler arasında lojistik, oldukça önemli bir konumda. Şirketlerin üretim departmanında düzgün işleyişi sürdürmesi için lojistik elemanlarını ön planda tutacakları biliniyor. Amerikan Çalışma Bakanlığı’na göre 2020 yılına kadar mevcut lojistik elemanı sayısı, % 26 oranında artacak.
3
Finansal Uzmanlar
Gelecekte özellikle sigortacılık ve bankacılık sektörleri için finansçılar, oldukça önemli bir konuda yer alacaktır. Finans ve banka gibi alanlarda eğitim görüp kendini yetiştirmiş elemanlara olan ihtiyaçlar da bu şekilde giderek artacak. Bankacılık ve finans sektörünün de ölümsüz meslekler arasında yer aldığını unutmamalısınız.
4
Gıda Mühendisliği
Daha lezzetli yiyecek üretimi, yediklerimizin daha verimli hale getirilmesi için dokularıyla oynanması ve düzeltilmesi gıda kimyagerlerinin işidir. Bu alana gelecekte daha fazla gereklilik olması nedeniyle de, 2020 yılına kadar gıda kimyagerlerine olan ihtiyaç artacak.
5
İş Zekası Uzmanları
Şirketlerin stratejilerini belirleyen, verilerini analiz eden kişiler olarak iş zekası uzmanlarını seçiyorlar. Özellikle bankacılık, finans, hızlı tüketim ve perakendecilik gibi müşteri yoğunluğu olan sektörlerde bu uzmanlara gereksinim duyuluyor. Son yılların en gözde meslekleri arasında yer almasının yanı sıra geleceğin de en popüler mesleklerinden olacak.
6
Front end Mühendisleri
Web sitelerini gezerken kullandığını butonlar ve çeşitli araçlar bazılarımızın dikkatini fazlaca çeker. Bu butonlar yardımıyla nasıl da kolay bir şekilde işlerinizi hallettiğinizi düşünürsünüz. Özellikle online alışveriş sitelerinde gördüğünüz butonlar sizi cezbedebilir. Hatta sitelerin renk tonlarının uyumunu bile farkında olmadan beğenirsiniz. İnternette karşılaştığınız bu ve buna benzer sorularınızın doğru ve net cevabı, size front end mühendisleri tarafından verilmektedir. Bunun ayrı bir iş dalı olduğunu düşünmek bile size garip gelebilir ama gelecekte onlara daha fazla ihtiyaç duyulacak.
7
Etik Hackerlar
Günümüzde bazı şirketler, güvenlik açıklarını saptamak ve önceden önlem almak için etik hacker’ları kullanıyor. Bu kişilere gelecekte ise çok daha fazla ihtiyaç duyulacak. Kendi verilerini korumak ve sistemlerini daha da güvenli hale getirmek isteyen şirketler, gelecekte bu kişileri istihdam etmeye başlayacak. Bu kişilere ihtiyacın 2020 yılında şimdikinden çok daha fazla olacağı tahmin ediliyor.
8
Bilgisayar Mühendisliği
Hemen her bilgisayar başına oturduğunuzda veya akıllı telefonunuzu elinize aldığınız birçok arama yaparsınız. İşte bu şekilde oluşan veriler, altın kadar değerlidir. İnternette her gün yapılan aramalar, beğeniler, ne istediğiniz veya neye nasıl tepkiler verdiğiniz veri madenciliği adındaki yeni bir meslek tarafından oldukça önemlidir. Bu veriler işlenip, en iyi pazarlama raporları oluşturulur ve şirketlere sunulur. İşte bu şirketler için de bu işi yapan kişiler oldukça önemlidir. Bu mesleğe sahip olmak için bilgisayar mühendisliği okuyabilir ve veri madenciliği alanında açılacak bölümlere yönelebilirsiniz. Özel kurslar sayesinde de kendinizi geliştirmeniz mümkündür.
9
Yeni Medya
Günümüzde iletişimi nasıl sağlıyorsunuz veya uzaktaki bir yakınınızla nasıl haberleşiyorsunuz. Elbette hemen hepimiz hem görüntülü hem de sesli olarak görüşme yapabildiğimiz interneti tercih ediyoruz. Aynı zamanda yanınızdan ayırmadığınız cihazlarla internete bağlanarak tüm dünyadan da anlık haberlere ulaşabiliyorsunuz. İşte bu internet dünyası da yeni medya adında bir meslek grubunu doğurdu.
10