Geçmiş Dönemlere Damgasını Vuran En İyi 10 Oyun

08 Ekim 2015

Need For Speed

Serinin ilk oyunu olan Need For Speed Electronic Arts tarafından yayımlanan bir üründür. Türkiye'de çok rağbet gördüğü ve en çok oynanan bölgenin Türkiye olduğu yapılan araştırmalar ile sabittir. Oyunun ana amacı sokak yarışlarının polislerin gözlerinden ırak bölgeler de yapılmasıdır. Ne var ki her zaman bir polise denk gelinir. Araçların modifiye edildiği, Nos ile süretin hat safhaya çıktığı, meraklılarının her daim başından kalmadığı adrealin dolu bir oyundur. Neredeyse her yıl yeni bir versiyonu ile tutkunları ile buluşan Need For Speed sanırız aynı heyecanla oynanmaya devam edecek.
1
Mortal Kombat

Midway tarafından yapılan karşılıklı dövüş dalında kurgulanmış bilinen o dönemdeki ilk görsel efektleri en üst düzeyde olan oyunlardandır. 1992 yılında 10 karakter ile yola çıkılmıştır. Mortal Kombat sadece 10 ay gibi bir sürede hazırlanmış bir oyundur. Hayranlarının ölüm vuruşu olarak bildiği (Fatalities) hareketi ile hafızalara kazınan oyun, her bir dövüşçüye tanınan ayrı özelliklerin kullanılması ve kan dolu ölüm vuruşu sahneleri ile ön plana çıkmaktadır. Oyun’un çok beğenilmesi sonrasında Mortal Kombat’dan esinlenerek iki beyaz perde filmi ( Ölümcül Dövüş, Ölümcül Dövüş II ) çekilmiştir.
2
Max Payne

İlerlemeli oyunu ile FPS türünün en ilgi çekici oyunlarından biri olan Max Payne  Finlandiyalı Remedy Entertainment tarafından geliştirilmiş ve 3D Realms tarafından üretilmiş bir oyundur. 2001 yılında ilk versiyonu ile raflarda kendine yer bulan Max Payne New York’un arka sokaklarında problemler bir çok soruna göğüs geren bir polisin çatışmalarını anlatmaktadır. Çatışma’nın en kızıştığı noktalarda kullanılan slow motion efekleri ise oyunun unutulmaz özellikleri arasındadır. Max Payne daha sonra 2 ve 3’ncü oyunları ile piyasa sürülmüş ve konusu gereği sinemaya uyarlanan nadir filmler arasındaki yerini almıştır.
3
FIFA

EA Sports tarafından 1993 yılından beri her yıl seri olarak çıkartılan futbol müsabaka oyunudur. FIFA Avrupa şampiyonası, Dünya kupası gibi organizasyonlar içinde ayrıca oyunlar çıkarmıştır.
Fifa ile birlikte Internet Cafe ve Playstation oyun merkezleri açılmış ve genç kesimin aynı anda birden fazla kişinin bu turnuvalar’ı oynayabilmesi amaçlanmıştır. Bir başka deyişle piyasa sürülen bu futbol oyunu ile sektörde oyun odaları temalı kazanç merkezleri oluşturulmuştur.
4
The Blair Witch Project

1999 yılında el kamerası ile sinamaya yeni bir heyecan getiren Blair Witch Project filminin oyuna uyarlanmış halidir. Film tür olarak korku ve gerilimi üst düzeyde işlediği için oyunda da aynı hissiyatı yakalanmaya çalışılmıştır. İlerlemeli oyunlar klasmanında çok bilinen bir oyun olmasada korku açısından oynayanların tek başına uyuyamadığı ve oyunun etkisi altında kaldığı bir gerçektir. Blair Witch Project korku alanında görsel efektleri ve atmosferi ile kendine bu klasmanda iyi bir yer edinmiş oyundur.
5
Counter-Strike

Yine bir Doom türü oyun ile karşı karşıyayız. Half-Life adlı oynun bir eklentisi olarak kurgulanan Counter-Strike Valve Corporation patentli bir oyundur. İyi ve kötünün çatışmasına sahne olan oyun bir taktiksel aksiyon türü olarak da bilinir. Toplumsal olarak bir çok ülkede network üzerinden multiplayer olarak oynanan bu oyunun gençler üzerinde çarpıcı etkileri de olmuştur. Almanyada okuldan atılan bir öğrenci tıpkı oyundaki gibi eline bir silah alarak okulunda tam 16 kişiyi öldürmüştür. Yapılan araştırmalar sonucunda evinde yüklü olan tek oyunun Counter-Strike olduğu ve zamanının büyük bir çoğunluğunu bu oyun ile geçirdiği saptanmıştır.
6
Call of Duty

Birinci şahıs nişancı türü oyunlar listesinde yer alan Call of Duty sınıfında en çok oynanan oyunlardan biri olmayı başardı. Bir çok versiyonu ile piyasaya sürülen oyun modern zamanlara göre kurgulanmıştır. Serinin diğer bölümlerinde soğuk savaş dönemi ve II. Dünya savaşı konu edilmiştir. Activision ve Aspyr Media tarafından piyasaya sürülen oyunu sırasıyla Spark Unlimited, Pi Studios ve Amaze Entertainment gibi yapımcılar tarafından geliştirildi.
7
Doom

FPS (First Person Shooter - Birinci Şahıs Nişancı) türünün en iyi temsilcisi olarak bilinen Doom oyuncunun gözünden oynanan bir tür olurken, tek başınıza en karanlık ve en tehlikeli yerlere girmek zorunda bırakan gerilim dolu bir oyundur. Elinizde bir silah ve karşınızda yaratıklar, düşmanlar. Doom serisi 1,2,3 ve en son 4’ncü oynu ile yola devam ederken id Software’ın yapımcılığını üstlendiği oyun ilerlemeli türü ile severlerine müthiş bir haz yaşatmaya devam ediyor.
8
Championship Manager

1992 yılında piyasaya çıkartılan bir ingiliz yapımı futbol oyunudur. Similasyon türünde yayınlanan oyun bir takımı idare eden menajer’a odaklanıyor. Menajer takımını kuruyor lig maçları, şampiyonlar ligi ve daha birçok kupada mücadelesini veriyor. Championship Manager 2001-2002 versiyonundan sonra bu oyun geliştirilerek Football Manager adını almıştır. Bağımlılık düzeyinde oynanan oyun gençlerde sadece yemek, uyku ve diğer bedeni ihtiyaçlar dışında başından kalkılamaycak bir oyun statüsü kazanmıştır.
9
Red Alert

Strateji dalında döneminin en iyi oyunları arasında yer alan Red Alert 1970’lerin başlarında geçmektedir. Dünyanın önde gelen ülkelerinin güçlerine göre kurgulanan oyunda Sovyetlerin müthiş donanımı oyunun en göze batan özellikleri olurken ana teması savaş olan bu oyunla birlikte kitleler saatlerini, günlerini hatta haftalarını bu oyuna vererek bağımlısı haline gelmiştir. Hazineyi topla, ordunu kur ve savaşı kazan. Oyunun yapımcısı Westwood Studios tarafından 2000 ve 2008 yıllarında devam serisi olarak yeni versiyonları çıkmıştır.
10