Gece Yemek Yemeyi Önlemenin 10 Yolu

02 Ekim 2015

Yapılan araştırmalara göre, hayatında aşırı stresli günler yaşayan kişilerin geceleri yemek yeme isteği daha fazla olup, buna karşı koyamama durumları görülmektedir. Bunun için her şeyden önce hayatınızdan stresi uzaklaştırarak işe başlamalısınız.
1
Deliksiz bir uyku uyuyamıyorsanız bu da sizi geceleri kalkıp mutfağa itecektir. Yapılması gerekenlerden bir diğeri de geceleri deliksiz bir uyku çekmektir. Gece kalkmanızın bir diğer nedeni de tuvalet ihtiyacınızdır. Bunu önlemek için de akşam saat 8 den sonra sıvı alımını kesmelisiniz.
2
Gece hiç uyanmamak için uyuduğunuz ortamında çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Kendinize hiçbir şekilde ışık almayan ve çok sessiz bir ortam yaratmalısınız. Uykunuzu açacak gürültü ve diğer şeylerden uzak durmalısınız.
3
Melatonin hormonu kaliteli, rahat ve uzun uyku uyumanızı sağlar. Gece yemelerinin önüne geçmek için kaliteli bir uyku, kaliteli uyku için de melatonin hormonundan faydalanabilrsiniz. Bir doktora danışarak melatonin hormon replasmanı alabilirsiniz.
4
Özellikle akşam saatlerinde tüketeceğiniz çay, kahve ve kafeinli içecekler hem stresinizin artmasına neden olur hem de uykusuzluğa sebep olur. Bu yüzden bu içeceklerden uzak durmalısınız illa içmek istiyorsanız akşam saatlerinde tüketmemenizde fayda var.
5
Gece sizi yemeye iten bir diğer şey ise, Şeker metabolizma kusurları, insülin direnci veya şeker düşüklüğü olabilir. Özellikle yemeklerden sonra canınız hep şekerli birşeyler istiyor, kendinizi halsiz ve yogun hissediyor, geceleri uyanıp tatlı yeme isteği oluşuyorsa bir doktora görünmenizde fayda var.
6
Gece yemek yemenizin nedenlerinden biri gün içerisinde doğru beslenememekten de geçebilir. Örneğin gündüzleri her öğününüzü mutlaka düzenli olarak yemeli ve hiç atlamamalısınız. Özellikle ana öğünlerde yemeklerinizi yemelisiniz. Ara öğünlerde fire verebilirsiniz.
7
Her gün spor yapmak ya da kısa süreli yürüyüşler yapmak hem sağlığınız için çok faydalı hem de gece rahat bir uyku çekmeniz için çok faydalıdır. Böylelikle gündüz biraz efor sarfederek gece kesintisiz bir uyku sağlamış olursunuz.
8
Geceleri kalkma ihtimalinize karşı en sevdiğiniz yiyecekleri mümkün olduğunca gözünüzün önünde tutmamaya çalışın yada çabuk ve kolay ulaşılabilir yerlerde olmamalarını sağlayın.
9
Son olarak gece yemek yeme işini beyninizde kendiniz çözün ve bitirin. O yemeğin sizin olduğunu ve onu başka bir zaman da yiyebileceğinizi kendinize söyleyin. Sevdiğiniz yemeyi yemeyi erteleyebileceğiniz ihtimalini hep düşünün.
10