Gebelik Belirtileri

04 Temmuz 2015

Hamileliğin kanıtı olarak birçok bulgu var. Ancak bu bulgular her zaman hamilelik kaynaklanmadığı için sadece şüphe taşır. Hamilelikle ilgili bu bulgular erken baş gösterebilir. Genelde bu belirtiler, bulantı, aşerme, alkol ve sigaraya karşı duyulan iğrenme, artmış vajinal akıntı, meme başlarının renginin koyulaşması, vücut sıcaklığının değişmesi göğüslerin gerginleşmesi, baş dönmesi, idrar çıkışı, ve en önemlisi bunlarla beraber adet gecikmesi yaşanması genellikle hamileliğin belirtileridir.
1
Yorgunluk
Hamilelik hormonu olan progesteronun yükselmesiyle normalde olmadığından daha çok yorgun hissedilir.
2
Bulantı
Hamilelikte bulantı kan seviyesinin yükselmesiyle olur. Bulantıya sebep olan hormon HCG, özellikle 6 ve 12. haftalarda görünür. 
3
Baş Dönmesi
Yorgunlukla meydana gelen ani kan basıncı düşmesi ile baş dönmesi gerçekleşir. Baş dönmesini hamilelikteki depresif hareketler ve uykusuzluk arttırabilir. Bunun için daha sakin davranmalı ve düzenli olarak uyumalısınız.
4
Aşerme
Hamilelikte aşerme yani istek duyma durumları çok sıklıkla yaşanabiliyor. Hamileler kokusunu aldığı, gördüğü, duyduğu veya farklı bir mevsim meyvesi gibi yiyecekleri karşı aşırı hassasiyet duyarak isterler.
5
Akıntı
Hamilelikte yaşanan hormon değişimleri sonucu gevşeyen vajinal bölgende akıntıların artması. Bu hormon değişimleri dolaşımı arttırarak akıntıları da arttırmıştır. Akıntı da renk, koku ve ağrı olmaz.
6
Cilt
Hormon değişimiyle birlikte aknelerin meydana gelmesi ya da var olan akne de artma görülür.
7
Kalp ve Dolaşım Sistemi 
Hormon değişiminin en büyük sıkıntısı kalp ve dolaşım üzerindeki etkisidir. Kandaki birçok değişimi meydana getiren değişiklik yer yer kalp çarpıntısı gibi sorunlar doğuruyor. Kan basıncından düşmeler, varis ve pıhtılaşma gibi sorunlar teşkil eder.
8
Boşaltım Sistemi
Hormon değişimiyle birlikte artan dolaşım boşaltım sistemini etkiliyor. Bu dolaşımla birlikte yenilen şekerli yiyecekler idrar yollarında iltihaba sebebiyet verebiliyor.
9
Sindirim Sistemi
Değişen hormon etkisinin bir diğer etkisi mide ve sindirim sisteminde görülür. Yenen yemekler midede ekşimeler yapabiliyor ve kabızlığa sebebiyet gösterebiliyor.
10
Ağız Sorunu
Hormon değişimi en ciddi hasarı dişlere verir. Kalsiyum ve florun PH değerinin düşmesi ile dişte çürük olma hızı artar. 
11