Gaz Sancısına Doğal Çözümler

29 Ağustos 2015

Bebeklerden yetişkinlere kadar hemen hemen herkesin yaşadığı bir sorun olan gaz sancısı, oldukça rahatsız edici ağrılı bir rahatsızlıktır. Tüketilen yanlış besinler ve aşırı yağlı, baharatlı yiyeceklerin yanı sıra gazlı içeceklerin çok sık ve aşırı tüketilmesi gaz sancılarını tetiklemektedir. Küçük bir sorun gibi görünen ancak kişinin günlük yaşamını sınırlayan bir rahatsızlıktır. 
1
Birçok nedene bağlı olarak meydana gelen gaz sancısı, sindirimi zor gıdaların aşırı tüketimi, yemek yerken hava yutmak ve lifli gıdaların fazla tüketilmesi gibi sorunlar gaz sancısını tetikleyen başlıca nedenler arasındadır.
Aynı zamanda çölyak hastalığı gibi kronik sindirim sistemi hastalıklarına sahip olan kişilerde gaz sancısına daha çok rastlanılmaktadır. 
2
Sağlıklı beslenmek vücut sağlığının olmazsa olmazlarındandır. Dikkatsiz ve sağlıksız beslenme birçok sorunu beraberinde getirebilir. Gaz sancısına neden olan faktörlerin başında da sağlıksız beslenmek gelmektedir. Sebze ağırlıklı ve sindirimi kolay besinleri tüketmek gaz sancısına karşı alınabilecek önlemlerin başında gelir. 
3
Gaz sancısından korunmanın başlıca kurallarından bir diğeri ise aşırı yağlı olan kızartma yemeklerinden uzak durmaktır. Yağ oranı oldukça yüksek olan kızartma yemeklerinin sindirimleri daha zor olmaktadır.
Patlıcan, kabak ve patates gibi sebzelerin kızartmasının yapılması besin değerlerinin en aza inerek zararlı hale gelmesine neden olur. 
4
Oldukça basit olan ve sıkça tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri de ılık su tüketimidir. Tüketilen 1 bardak ılık su, sindirimi kolaylaştırır ve gaz probleminin azalmasına yardımcı olur. 
5
Sıkça kullanılan tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise elma sirkesidir. Bir bardak ılık suya ekleyeceğiniz 1 yemek kaşığı elma sirkesi, gaz sancınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda elma sirkesi yerine 1 adet defne yaprağını ılık suya ekleyerek de tüketebilirsiniz. 
6
Bebeklerde de sıkça kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise rezene çayıdır. Gaz problemine karşı kullanılan doğal yöntemlerin başında şüphesiz ki rezene çayı gelir. Rahatlatıcı bir etkiye sahip olan rezene çayı, gaz problemi olan bebeklerde ve yetişkinlerde rahatlıkla kullanılabilir.
Yetişkinler için 1 bardak kaynamış içme suyuna 1 çay kaşığı kurutulmuş rezene yeterli olacaktır. Bebeklerde ise aşırı tüketimden kaçının. 
7
Sağlık açısından oldukça faydalı olan zencefil aynı zamanda sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olan bitki çaylarının başında gelmektedir.
1 bardak kaynamış sıcak suya 5 dilim zencefil ekleyin ve çay dinlendikten sonra zencefil dilimlerini içinden alarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz içerisine bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz. 
8
Sağlıklı yaşamın önemli bir parçası olan spor, sindirim sistemindeki problemlerin en aza indirilmesine yardımcı olarak gaz problemine karşı etkili bir rol oynar. Spor yapmak sağlıklı beslenmeyi de beraberinde getirir ve beslenmeye dayalı meydana gelen gaz problemini önler. 
9
Sağlıklı beslenmenin yanı sıra tüketilen besinlerin çiğnenerek tüketilmesi oldukça önemlidir. Besinleri yeterince çiğnemeden yutmak midede gaz oluşumunu tetikleyebilir. Bu nedenle yediklerinizi uzun uzun çiğnemeniz parçalayıcı enzimlerin daha çok salgılanmasını sağlar ve gaz problemini ortadan kaldırır. 
10