Futbol Tarihi

03 Ekim 2015

Futbolun geçmişte Türkler arasında oynadığı da düşünülmektedir. Pek çok tarihçinin bahsettiği bu oyun "Tepük" adı verilen bir oyundur. 
1
Günümüzdeki modern futbolun temelini d Romalı askerler atmıştır. Romalı askerlerin aralarında oynadıkları "Harpastum" futbola oldukça benzer olan bir oyundur.
2
Pek çok yerde futbola benzer oyunlardan bahsedilirken, tam olarak nerede başladığı bilinmemektedir. Araştırmacılar Sümerlerde ve Mısır'da da futbolun izlerini bulmuştur.
3
M.Ö. 2500 yıllarında Çin'de yere dikilmiş iki mızrak arasından topu tekmeleyerek aralarından geçirmeye çalıltıkları bir talim yapılmaktaydı.
4
Orta Asya Türklerinde kız ve erkeklerden oluşan karma takımların, topa elle dokunmayarak, sadece kafa ile vurarak rakibin kalesinden içeri atmaya çalıştıkları bir oyun türü bulunmaktaydı.
5
Futbolun Avrupa'ya gelişi ise hala tartışma konusudur. Fransızlar, İngilizler ve İtalyanlar futbolun ilk defa kendi ülkelerinde diğer ülkelere yayıldığını iddia etmektedir.
6
Ancak futbolun günümüzdeki haline en yakın hali, 17. yüzyılda İngiltere'de doğmuştur.
7
1855 yılında ilk kez bir İngiliz takımı yurt dışına çıkarak futbol oynamıştır.
8
Yurt dışına çıkan İngiliz takımları, diğer ülkelerde futbolun yayılmasına öncülük etmiş, Almanya'da oldukça ilgi görmüştür. 
9
1900'lere kadar da ofsayt kuralları, korner vuruşu, penaltı, profesyonellik, kupa maçları, hakemlik, futbolcu transferleri gibi yenilikler yapılarak, profesyonel futbol bugünkü halini aldı.
10