Futbol Dünyasına Zekalarıyla Damga Vurmuş 11 İsim

04 Mayıs 2016

Juan Mata
Tüm futbolseverlerin gönlünde taht kurmuş olan İspanyol yıldız, Camilo Jose Cela Üniversitesi'nde gazetecilik, spor bilimleri ve pazarlama bölümlerinden mezun.
1
Shaka Hislop
Başarılı bir kalecilik kariyerine sahip olan Hislop, aslında bir makine mühendisi. Üstelik Hardward Üniversitesi’ni şeref derecesi ile bitirmiş ve NASA’da staj yapmış bir kaleci…
2
Socrates
Brezilya’nın dünya futboluna kazandırdığı efsane bir futbolcu olan Socrates, aslında hayatını ilk başta okumaya verdi. Zekasını çok iyi değerlendiren Socrates, üniversitede tıp alanını başarılı bir şekilde tamamlayarak doktor oldu. Bununla da yetinmeyen yıldız futbolcu, felsefe alanını bitirip doktor oldu.
3
Steve Palmer
Oynadığı takımlarda defansın bel kemiği olarak anılan Palmer, dünyanın önde gelen üniversitelerinden Cambridge’de yazılım mühendisliği bölümünü bitirdi.
4
Le Saux
Chelsea’nin unutulmaz sol beki Le, çevre bilimleri bölümünü dereceyle bitirdi.
5
Iain Dowie
West Ham, Southampton gibi kulüplerde top koşturmuş olan emekli yıldız futbolcu, Southampton Üniversitesi’nde uzay ve havacılık mühendisi bölümünde master yaptı.
6
Dennis Bergkamp
Bir zamanlar Arsenal’ın bitirim üçlüsünden biriydi. Dev kulüplerin peşinden koştuğu bu yıldız futbolcu, eğer futbol kariyeri yapmamış olsaydı; Bergkamp Bath Üniversitesi'nden mezun olduğunda medikal mühendisi olarak bir yerlerde çalışacaktı.
7
Arsene Wenger
Genç yetenek avcısı olan Wenger, aslında bir ekonomisttir. Futbolla bu denli profesyonelce ilgilenmediği zamanlarda Strasbourg Üniversitesi’nde ‘Ekonomi’ bölümünü bitirerek master yaptı. Ayrıca 7 yabancı dil bilmesi de ayakta alkışlanması gereken bir diğer özelliği...
8
Frank Lampard
Lampard, Chealse denince akla her zaman ilk gelen isim oldu. Bu takımla o kadar çok özdeşleşmesi, şüphesiz zekasının ve yeteneğinin bir ürünüdür. Geçtiğimiz yıllarda MENSA birliğinin IQ testine soktuğu yıldız oyuncunun IQ’su 150 çıktı.
Not: Albert Einstein’in IQ’su ise 160’tır.
9
Oliver Bierhoff
Büyük takımların her daim kıskancında olan Alman futbolcu, futbol dünyasında ekonomi bölümünü okumuş bir diğer isim.
10
Slaven Bilic
Başarılı bir futbol kariyerinin ardından teknik direktörlüğe soyunan Hırvat hoca, bu alanda da kalitesini gösterdi. Bu kadar büyük futbol yeteneği bir kenara bırakırsak o aslında bir hukukçu. Ayrıca İngilizce, Almanca ve İtalyan dillerini biliyor.
11