Freelance Çalışanlar İçin Üretkenlik Yolları

02 Mayıs 2017

Herkesin hayallerinden biri değil mi, istediği zaman işe başlayıp istediği zamanda bitirmek? Keyifli zaman geçirerek para kazananlara hayranlıkla kim bakmaz ki... Freelance çalışma, son zamanlarda çok popüler olan ve çalışan sayısının da gün geçtikçe arttığı işlerden biridir.
1
Freelance çalışanların karşılaştığı problemlerden biri üretlenliktir. İşte, en önemli üretkenlik tüyoları...
2
Freelance çalışanların başarılı olması için ilk yapması gereken şey, planlı çalşmaktır. İşi ciddiye almalı, umursamazlık yapmamalısınız. Hangi konu hakkında çalışacağınız belli olduğu zaman, çalışma sistemini hemen oturtmalısınız. Ay içerisindeki işlerinizi düşünmeli, yeni işleriniz ile denk gelmemesine özen göstermelisiniz.
3
Üretkenliğinizi arttırmak için çalışmadığınız zamanları çok akıllıca değerlendirmelisiniz. İş planlamanızı akıllıca yapmalı ve boş zamanlarınızı değerlendirebilirsiniz. Performansınızı arttıracak aktivitelerle uğraşabilir, enerji depolayabilirsiniz. Çalışmadığınız dönemlerde kendinizi geliştirmelisiniz.
4
Freelance çalışanların başarısızlıkla karşılaşacağı durumlardan biri de düzenli gelirlerinin olmamasıdır. Bu durumdan dolayı da umutsuzluğa kapılır ve maddi  yönden kendilerini güvende hissetmezler. İşinizde başarılı olmak için karşınıza çıkan engellere karşı hazırlıklı olmalısınız.
5
Freelance çalışanların sorunlarından biri de boş boş oturmaktır. Planlı çalışmanız gerekirse çalışın ama canınız istemediği zaman kendinizi zorlamayın. Konsantre olabilmek için bir şeyler yapmalı ve gücünüzü toplamalısınız. Sorumluluklarınızın farkına varmalısınız.
6
Freelance çalışanların sıklıkla yaptığı hatalarından biri de ertelemektir. Kalıcı olarak erteleme alışkanlığını size kazandırabilir, planlı çalışmaktan uzaklaşabilirsiniz. Yaptığınız planı ertelemeyin ve sadık kalmaya özen gösterin. İnsanlara "hayır" demeyi bilmelisiniz.
7
Serbest zamanlı çalışanlar, çalışma ortamlarına dikkat etmelisiniz. Düzgün bir biçimde çalışma ortamını ayarlamalı ve üretkenliğinizi arttırmalısınız. Performansınız en yüksek neredeyse, orada çalışmaya özen göstermelisiniz. Evinizde güzel bir çalışma ortamı hazırlayarak, kendinizi motive edebilirsiniz.
8
Üretkeniği arttırmanın yollarından biri, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemektir. Freelance çalışanlar, düzenli yaşam tarzını benimseyemezler ve yoğun çalıştıkları günlerde sağlıklarını aksatabilirler. Hareketsiz kalırlar ve sağlıksız hazır yiyecekler yerler. Uyku saatlerindeki düzensizlikler de sağlığı etkiler.
9
Freelance çalışanların bazıları, çevresindeki çıt sesine bile sinirlenebilirler. Müzik dinleyerek çalışmayı sevenler, seçimlerine dikkat etmelidir. Rahatlatıcı müzikler ile güzel zaman geçirebilir, üretkenliğinizi arttırabilirsiniz.
10