Fransa Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Gezi Rehberi

23 Ocak 2020

Yarı başkanlık sistemi ile yönetilen Fransa, köklü bir demokrasi geçmişine sahip olan bir devletir.
1
Fransa'da demiryolu ağının toplam uzunluğu 31.840 kilometredir ve Batı Avrupa'nın en gelişmişlik özelliği taşıyan ülkelerindendir.
2
2012 senesinden alınan verilere göre, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir ve ortalama 83 milyon turiste kapılarını açmıştır. Fransa'nın demiryolu hattının bu kadar gelişmesinin sebebi, yolcu taşımacılığının SNCF elinde olmasıdır.
3
Demek oluyor ki, özel otobüs firmaları Fransa sınırlarında yoktur. Fransa'nın ilk sırada, Amerika Birleşik Devletleri 67 milyon turist sayısı ile ikinci sırada, Çin ise 57.7 milyon nüfusu ile üçüncü sırada yerini almıştır. 
4
Fransa, tarihi yapıları ile önde gelen şehirlerdendir. Bunun dışında kumsallara, kayak merkezlerine, tatil yerlerine ve kırsal bölgelere ev sahipliği yaptığından dolayı turist sayısı artmaktadır. Fransa, inanç turizmi ile de binmektedir. 
5
Eyfel Kulesi 
Fransa'nın sembolü haline gelen Eyfel Kulesi, yılda ortalama 6 milyon turisti kendine hayran bırakır.
6
2002 yılındaki verilere göre, toplam ziyarete gelen turist sayısı, 200 milyon civarındadır. 3.000 işçi ile 26 ay boyunca demir parçalarını bir araya getirerek oluşturdukları bu harika eser, yapımı boyunca hiç ölüm vakası yaşanmamıştır.
7
Kamuya açık olan platformlar, 57 metre ve 26 metre yüksekliğindedir. Ziyarete gelenler, üç tane asansör işe kuzey, doğu ve batı kanatlarından ilk iki platforma kavuşurlar.
8
Bu katlarda lokanta bulunmaktadır. İlk katta, Eyfel Kulesi'nin tarihini anlatan sergi vardır. En üst katlara çıkmak isteyenler, ikinci katta aktarma yaparak başka asansöre binerler.
9
Louvre Müzesi
2012 senesinde, 9.7 ilyon turistin ziyaret ettiği, ayrıca dünyadaki en çok ziyaret edilen sanat müzesi, Louvre Müzesi'dir.
10
1793 yılında, Fransız İhtilali'nin hemen ardından, Fransa'da açılan ilk devlet müzesi önemini taşımaktadır.
11
Versay Sarayı
Tarihi Frasız Şatosu olan Versay Sarayı'nın yapımına 1661 senesinde başlanmıştır.
12
Şimdilerde müze olarak kullanılan saray, geniş mimarisi ile klasik bir Fransızdır. Sarayın farklı bir özelliği de tuvalet ve banyonun olmamasıdır. Sebebi ise asillik anlayışına göre, asillerin her yerde ihtiyaçlarını giderebileceğidir.
13
Orsay Müzesi
Paris'de bulunan bir devlet müzesidir ve Seine Nehri'nin sol yakasında bulunan, eski senelerde tren garı olarak hizmet vermektedir.
14
1898-1900 seeleri arasında inşası tamamlanmıştır ve heykel, resim, mobilya ve fotoğraflar bulunmaktadır. Monet, Degas, Renoir, Cezanne gibi önemli ressamların eserleri bu müzede bulunmaktadır.
15
Zafer Takı
Tarihi anıt, Fransa'nın başkenti Paris'te, Charles de Gaulle Meydanı'nda, Şanzelize Caddesinde yer almaktadır.
16
Anıtın altında, I. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden Fransız askerler için meçhul asker mezarıdır. Mezarın üzerinde yanan bir alev 1923'den beri hiç sönmez. Dernekler ve savaş gazileri, her akşam saat 18.30 civarında ateşi yenilemektedir.
17
Pompidou Merkezi
Paris'te yer alan Pompidoy Sanat ve Kültür Merkezi, şimdilerde kütüphane olarak hizmet vermektedir ve 2000'in üstünde, pediyodik olan yayınlar vardır.
18
Chambord Şatosu
Loire bölgesinde bullunan, en büyük şatodur ve Blois kentinin 15 kilometre doğusunda yer almaktadır.
19
Loise Saraylarının en dikkat çekicisidir ve 16. yüzyılın 2. yarısında, av köşkü olarak, Kral I. François inşa ettirmiştir. Binanın inşası 1519 senesinde başlamış ve 1539 senesinde ara verilmiştir. İnşaatkar, çok masraflı ve uğraştırıcıdır.
20
Saray, 5 metrelik alanda, bataklıkta yapılmaya başlanmıştır ve 1800 kişi inşaatta çalışmaktadır. 6 yüksek kule, 426 oda, 365 zarif bacası ve 7 tane merdiven bulunmakta ve toplamında 25 sene süren bir inşaattır.
21
Normandiya Bayeux Plajları
Fransa'nın kuzeyinde yer alan, Bayeux da Bormandiya bölgesinde yer alan bir kasabadır.
22
Güzel sahile sahip olan bu mükemmel yerde, harika bir tatil geçirebilirsiniz. 
23
Bordeaux
Şarap severler... Dünyanın en büyük ve en eski şaraplarının burada üretildiğini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız da öğrenmelisiniz.
24
Fransızların şarap konusunda iddialı olmalarının sebebi, iklimidir. Şarap üretimi için elverişli iklime sahiplerdir ve şarap fabrikaları gezme fırsatını size sunarlar. Bizden söylemesi...
25
Nice / Cannes / Monaco
Fransa'nın en güzel yazlık mekanlarındandır Nice ve Cannes.
26
Dünyaca ünlü "Cannes Müzik Festivali"nin yapıldığı sırada birçok ünlü isimle karşılaşabilirsiniz.  Ardından, dünyanın en küçük olmasına rağmen en zengin olan ülkesi Monaco'ya gidip oradaki kumarhanelerde bulunabilirsiniz.
27
Şanzelize
Paris'in en uzun ve en güzel caddelerindendir.
28
İster dünya markalarının mağazalarında alışveriş yapıp ister restoran veya kafelerde gününüzü geçirebilirsiniz. Keyfiniz nasıl isterse...
29
Lyon
Paris'ten 470 km uzaklıktaki, Fransa'nın güneydoğusunda kalan bir kenttir. İş dünyasının merkezi olarak adını duyuran Lyon, Fransız gastronomisinde de önde gelen yerlerdendir.
30
Marseille
Tarihi ile dünyanın en önemli şehirleri arasında bulunmaktadır. Avrupa'nın önemli kaplıcaları arasında olan "Baden-Baden" kaplıcaları da bu kentte bulunmaktadır.
31
Turistleri çeken başla bir özelliği ise Aralık aylarında, Starsbourg'da kurulan Noel Pazarıdır. Marseille sınırlarında olup da beyaz şarapların tadına bakmadan ülkenize sakın geri dönmeyin.
32
Palais Garnier / Opera National de Paris
Paris'in simgelerinden biri de operadır. Mükemmel bir opera binasıdır, hem iç mimarisi hem dış mimarisi ile görenleri büyülemektedir. Operadan hoşlanmayanlar da dışarıda oturup binayı da izleyebilir. Çok keyif vericidir.
33
Lüksemburg Bahçeleri
Yemyeşil doğası, rengarek çiçekleri ile şehir hayatından bunalanların, yürüyüş yapmak isteyenlerin, biraz rahat nefes almak isteyenlerin tercih ettiği en güzel bahçelerdendir. Yeşil ve doğa, sizi canlandıracaktır.
34
III. Alexandre Köprüsü
Paris'te Seinne Nehri'nin üzerindeki köprülerden biridir. Diğer köprülere göre daha süslüdür ve daha ihtişamlıdır. Köprünün üzerinde yürürken tarihi hissetmemeniz mümkün değildir.
35
Normandiya Amerikan Mezarlığı ve Anıtı
Çok güzel bir mekanda, Omaha Beach üzerindeki bir tepede yer alan mezarlık, askerler gibi hem duygusal hem de güçlü görünmüyor mu?
36
Chenonceau Şatosu
Tarihi ve büyülenme hissini bir arada yaşayabileceğiniz, mükemmel bir yer. Çevresine çok iyi bakılmıştır ve dinlendirici bir his vermektedir.
37
Carrieres de Lumieres
Yüzyıllar öncesine gideceğiniz, yeraltında bulunan müzede, modern teknolojiler ile karşılaşmanız mümkündir. Monet, Renoir ve Chagall'ın mükemmel şaheserlerini izlerken müzik eşliğinde kendinizi kaybedeceksiniz.
38
Aiguille du Midi
Avrupa'da bulunan en güzel kayak yapılacak yerlerdendir. Snowboard yarışmaları düzenlenir. Kayak yapmasnı bilmeyen insanlar için de teleferik de mevcuttur. Fransa ve İsviçre Alplerindeki vadide yer almaktadır.
39
Claude Monet Evi ve Bahçeleri
Dünyadaki cennet köşelerinden biri olduğuna şüphemiz yoktur. İnsanlar burada istemese bile ressam olur. Paris ile arasında 80 kilometre mesafe bulunmaktadır.
40
Towers of Notre-Dame Cathedral
Kilisedeki mimarileri görüp de etkilenmemenin mümkün olmadığı en iyi örneklerdendir. Nakış gibi usta ellerce işlenen bu eser, akşam saatlerinde ışıklandırılınca güzelliğine güzellik katılmaktadır.
41
Parc de la Tete d'Or
Lyon'da zamanınız var ise mutlaka uğramanız gereken bir parktır. Huzur dolacağınız bu parkta hayvanat bahçesi bile bulunmaktadır. İster doğanın içerisinde yürüyün, ister bankta oturup enerji yüklemesi yapın.
42
Saint Germain des Pres
Paris'in en temiz semtlerindendir. Şehrin en iyi restoranları burada bulunmaktadır fakat fiyatları biraz pahalıdır. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Kruvasan ve makaronları şiddetle tavsiye edilmektedir.
43
Dune du Pilat
Bordeaux şehrinde bulunuyorsanız, az da olsa zaman ayırmanız gereken yerlerdendir. Deniz kenarında oluşan, dünyanın en yüsek kum tepesini görmelisiniz ve tepenin üzerine çıktığınızda ise Atlantik Okyanusu'nun çam ormanları tarafını göreceksiniz. Mükemmel bir görüntü... 
44
Bayeux Halı Müzesi
Tarih sevenler için harika bir deneyim olacak Bayeux Halı Müzesi. Sıcak kanlı personelleri ile geçmişe yolculukta inanın çok kaliteli dakikalar geçireceksiniz.
Dilara Karaca / NeOldu.com
45