Fatih Sultan Mehmet'in Çocukluk Defteri

28 Ekim 2015

Fatih Sultan Mehmet'in çocukluğuna, gençliğine ve kişiliğine dair çok büyük tartışmalar yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Bir çağı açıp kapatan, bir devleti imparatorluk haline getiren cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet'in çocukluğuna, gençliğine ve kişiliğine dair en eski ve güçlü kaynak, onun kendi elleriyle çizdiği çocukluk defteri. İşte bu çocukluk defteri üzerinde yaptığı çizimlerden bazı örnekler... 
1
Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver'in düzenlediği "Fatih'in Çocukluk Kitabı" adlı kaynağın orijinali Topkapı Sarayı'nda bulunuyor. 
2
180 sayfalık karakalem yazı ve çizimlerin bulunduğu bu kitabı Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver, gün yüzüne çıkardı.
3
Bu kitap, Fatih Sultan Mehmet'ten sonra gelen her padişah tarafından özenle korunmuş, II. Abdulhamit tarafından da ciltlenmiştir. 
4
Topkapı Sarayı arşivlerinde bulunan bu kitap, Fatih Sultan Mehmet hakkında en eski kaynak görevi görüyor.
5
Böylesine güçlü bir kaynak, Fatih Sultan Mehmet'in çocukluğunun nasıl geçtiğini ve karakterini ortaya koyuyor. Çizdiği birbirinden farklı resimler onun naifliğini, insanlar ve çevresindekiler üzerinde yaptığı gözlemlerin ne denli güçlü olduğunu ortaya koyuyor.
6
Ayrıca Fatih Sultan Mehmet, çocuk yaşlarda tuğra çalışmaları da yaptığı görülüyor. İşte o tuğra çalışmaları:
7
8
9
Fatih Sultan Mehmet, çevresindeki kişilerin yüzünü çiziyordu.
10
Dönemin eserlerinde kullanılan çiçek motiflerini de defterine çiziyordu. Bu da Fatih Sultan Mehmet'in daha çocukluk yıllarından beri sanatla ilgilendiğini ortaya koyuyor.
11
Çevresindeki sarıklı kişileri ve hocaları da karakalem çalışmasında yer veriyordu.
12
13
Fatih Sultan Mehmet'in karakalem çalışmalarında atlara da oldukça fazla yer verdiği gözleniyor.
14