Facebook Kullanımıyla İlgili İpuçları

29 Temmuz 2015

Hergün 1,1 milyar kullanıcısı, yaklaşık 6,5 milyar kez Facebook'ta paylaşım yapılmaktadır. Özellikle tatil zamanlarında bu paylaşımlar daha da artmaktadır. Bununla birlikte, bazı risklerin ve güvenlik tavsiyelerinin farkında olmak gerekmektedir.
1
WLAN Bağlantılarına Dikkat!
Özellikle tatillerde, yurt dışı gezilerinde kullanılan WLAN internet bağlantısı, veri hırsızları ve izinsiz kullanıcıların tam da peşinde oldukları fırsattı vermektedir. Bu kablosuz ağlarla, telefonlara, tabletlere ve bilgisayarlara girebilmektedirler. Bu yüzden özellikle telefonunuza virüs koruma programı yüklemeniz ya da en temel güvenlik ayarlarını ve güncellemelerini yapmanız önerilmektedir.
2
Güncelleştirmelere Dikkat Edin
Akıllı telefonlardan gerçekleştirilen, güvenli olmayan İnternet erişimlerinin yanı sıra, sosyal ağların kimlik hırsızlığına yol açabilecek zayıf noktaları da bulunmaktadır. Bu saldırılarla sahte parolalar oluşturulabilir ya da izinsiz girişler yapılabilir.
3
Parololarınızı Her Yerde Kullanmayın
Bir başka güvenlik sorunu, kişilerin parolalarını başka internet siteleri için de kullanıyor olmasından kaynaklanan, parola hırsızlığıdır. Parolaların birçok yerde kullanılıyor olması zincirleme bir hırsızlığa yol açabilmektedir. Bu nedenle e-postaların içinde bulunan şüpheli bağlantılara tıklamayın, onun yerine tarayıcıya yazmanız daha güvenli olacaktır. 
4
Gizliliğinizi Koruyun
Her bilgi ya da her tatil fotoğrafını internette paylaşmamaya özen gösterin.
5
Uygulamalara Dikkat Edin
Yeni bir uygulama indirirken mutlaka uygulamayla ilgili gelen yorumlara dikkat edin. İndirmek istediğiniz uygulamadan iyi kamufle edilmiş zararlı bir yazılım sizi bekliyor olabilir.
6
Güvenli Bir Şekilde Dolaşın
Hesap ayarlarınızdan, güveli gezinmeyi (https) etkinleştirin. Bu sayesede hacker'ların sizi güvensiz ağlarda bulabilmesi daha zor olacaktır.
7
Sizin Adınıza Kim Oturum Açıyor?
Facebook kullanıcılarının bunu öğrenmesi çok kolay. Hesap ayarlarınızdan hesap güvenliği bölümüne gelerek, buradaki giriş onayları kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir.
8
Uygulamalara Karşı Güvenlik
Facebook'ta arkadaşınız olan herkesin uygulamaları da sizi görebilmektedir. Bunu engellemek için tek yapmanız gereken, "arkadaşların aracılığıyla erişilebilen bilgiler" penceresindeki tüm kutucukları kaldırmanızdır. 
9
Güvenli Uygulamaları Kullanmaya Özen Gösterin
Kendinizi ve gizliliğinizi internet saldırılarından korumak için güvenlik uygulamaları kullanmaya özen gösterin.
10