Facebook Hesabınızda Olmaması Gereken 9 Bilgi

04 Mayıs 2017

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen Facebook'ta birçok kişisel bilgilerimiz yer alıyor. İçeriğinde ise özel hayatımıza dair çok önemli bilgiler paylaşıyoruz. Facebook hesabı açarken sorun oluşturmaz diye düşündüğümüz çoğu kişisel bilgilerimiz ileride başımıza inanılmaz sorunlar açabiliyor. Böylece Facebook'u kendi ellerimizle potansiyel bir tehlikeye dönüştürüyoruz. Peki, Facebook'un başımıza açabileceği bu ciddi sorunlara karşı nasıl önlem alabiliriz? İşte, tüm bu soruların cevabına buradan ulaşabilirsiniz.
1
Facebook hesabınızdan doğum gününüzü kaldırın. Banka, kredi kartı gibi özel bilgilerinize ulaşmadaki en önemli basamaklardan biri doğum günü tarihinizdir.
2
Yapılan araştırmalara göre bir insan en fazla 150 kişiyle sağlıklı arkadaşlık yapabilir. 150'den fazlasına hiçbir zaman gerek yok. Bu nedenle Facebook hesabınızdaki gereksiz kişileri çıkarmanızda fayda var.
3
Telefon numaranız Facebook bilgilerinizde yer almamalı. Aksi takdirde düşman olduğunuz kişilerle ya da telefon tacizcileriyle başınız belaya girebilir.
4
Yapılan bir diğer araştırmaya göre Facebook'ta yapılan ilişki durumları, psikolojik olarak kişileri etkileyebiliyor. Örneğin, sevgiliniz varken ilişki durumunuzu "Var" yaptınız. Ayrıldıktan sonra tekrardan durumunuzu tekrar "Bekar"a çevireceksiniz. Bu durumun kişinin yaşayacağı aşk acısını artıracağı ve psikolojik durumunu daha da kötü yapacağı belirlenmiştir.
5
Facebook ve diğer sosyal medya ağlarında kimliğiniz başta olmak üzere pasaport, kredi kartı gibi bilgilerinizi içeren fotoğraflar yüklemeyin.
6
Facebook'ta yapılan herhangi bir paylaşım sonucunda sistem otomatik olarak konum paylaşıyor. Diğer bir tabirle evde bir şey paylaştığınızda konumuz direkt olarak ortaya çıkıyor. 
7
Çocuğunuzun özel bilgi ve yeteneklerini kesinlikle sosyal medyada  paylaşmayın. 
8
Çocuğunuz ve çevrenizdeki çocuklarla ilgili herhangi bir şey paylaşmayın. 
9
Tatile gittiğinizde Facebook ve diğer sosyal medyalardan konum belirtmeyin. Finans sitesi This is Money'nin yaptığı bir araştırmaya göre; sosyal medya hesapları üzerinden tatilleriyle ilgili bilgi verici paylaşımlar yapan kişiler, tatilde soyguna uğradıklarında sigorta şirketleri tarafından zararları karşılanmıyor.
10