Eski Sevgilinizi Nasıl Unutursunuz ?

10 Temmuz 2015

Ah o unutulmayan eski sevgililer… Ayrılıklarda genellikle biri çok büyük zarar görür. O zarar gören kişinin hayatı uzun bir dönemi kapsayan acılı bir sürece girer. Acılı süreçte her şeyi düşünürsünüz ancak asıl düşünmeniz gerekeni düşünmekten kaçınırsınız. İşte o kaçındığınız şey “Unutmak” tır. Bu düşünceden kaçınmak için her yolu deneseniz de unutmaktan başka çareniz yoktur. Bu konuda size yardımcı olabilmek için unutmanızı kolaylaştıracak durumları sizler için araştırdık.
1
Yeni Çevreler Edinin
Seven kişiye çevresindeki her şey eski sevgilisini hatırlatır. Çünkü seven kişinin duygusallığı ön planda olur ve hafızalar sürekli çalışır. Hayatınızdaki herhangi bir gelişme veya alışkanlıklarınız anılarınızla bütünleşir ve size onu hatırlatır. Bu konuda çevrenizdeki eski sevgilinizle ortak arkadaşlarınızı da değişmelisiniz. İster istemez unutamadığınız sevgiliniz hakkında bir konu açılacak ya da onlar hep size onu hatırlatacak. Hatta siz itiraf edemeseniz bile ortak arkadaşlarınızın ortamda onun iyi olduğuna dair bir şey söylemesini bekleyeceksiniz. Ya da onun o ortama aniden gelmesini içten içe isteyeceksiniz. Bu da sizi daha kötüye götürecek.
2
Olmayacak Hayallere Kapılmayın
Ayrıldığınız kişinin siz olmadan yapamadığını, pişman olduğunu ve kapınızı çalıp sizden özür dileyerek tekrar beraber olacağınız hayallerini kurmayın. O sarsıntılı dönemde kendinize hep umut verecekler şeyler düşünürsünüz, hayal edersiniz ama olmayacak şeyi düşünmeyin. Bunun size çok büyük zararları olacaktır. Başta unutmanızı engeller ve bu engelleme zamanla sizi saplantılı hale getirir.
3
İletişimden Uzak Durun
Ayrılık acısının size yansıttığı en büyük belirtilerden teki herhangi bir bahaneyle onunla iletişime geçmektir. Bunu kesinlikle yapmayın. Duygusallığın verdiği fikirlerin mantık boyutu zihninize göre değil ona duyduğunuz özlem ve aşka göredir. Eski sevgilinizle iletişime geçmeniz hem onu unutmamanızı neden olur hem de sizi daha derinden yaralayabiliyor. Çünkü siz ona halini hatırını sormak isteseniz bile, duygusal yaklaşıp ister istemez onu unutamadığınızı ve geri dönmek istediğinizi yansıtacaksınız. Ancak bu işlerin sonucu daha da yıkıcı olabiliyor. 
4
Duygusal Müziklerden Kaçının
Ayrılıkta en çok dinlenen şarkılar arabesk ve slow şarkılardır. Bu şarkılar sizi odaya kapattırır, ağlayıp sızlatır ve en önemlisi de depresyona bile sokar. Bu kadar zararlı olmasına rağmen içiniz duygusal müzikler dinleyip onu düşünmek istiyor. Bunun size zararını o zaman anlamayacak ilerleyen süreçlerde anlayacaksınız. O nedenle onu size hatırlatacak duygusal şarkılardan uzak durun.
5
Yalnız Kalmayın
İnsanlar yalnız kaldıklarında düşünceleri sınırlanmaz ve o an neye ihtiyacı varsa beyin ona odaklanır. Özellikle sevdiği kişiden yeni ayrılan insanlar yalnız kaldıklarında eski sevgililerine geri dönmek için çok derin düşüncelere kapılır. Sürekli dönüp duran anılar, sizi daha da kötü bir duruma sokar. O nedenle bu düşüncelerinize dur diyebilecek arkadaşlarınızın yanında olun ya da sürekli arkadaşlarınızla yan yana olun. Böylece düşünceleriniz sınırlanmış olacağı için onu unutmanız kolay olacaktır.
6
Unutma Flörtü
Yeni ayrıldığınız sevgilinizi unutmak için doğru bilinen bir yanlışta flört etmek. Önce yüreğinizin ve psikolojinizin kendisini toparlamasına zaman verin. Çünkü acınız taze iken yeni bir kişiyle flört etmek, ilişkide eski sevgilinizin durumlara ve olaylara karşı verdiği tepkiyi beklersiniz ama karşınızdaki insan çok farklı tepkiler sergileyeceği için sizi tatmin etmez ve onu unutturmaz. Yeni bir ilişki her zaman size eski sevgilinizi hatırlatacaktır. Daha sonralarda eski sevgilinize olan özlem ve sevginiz artarsa bir daha yeni bir ilişkiden her zaman kaçınacaksınız. Ayrıyeten kalbinizdekini unutmak için başka biriyle çıkmanız, o kişiye karşı en büyük hatayı yapmış olursunuz. Çünkü kendi duygularınıza esir olup karşınızdakinin duygularını ezmeye hakkınız yok. Bu haksızlıktan uzak durmanız hayatınızı düzene sokacaktır.
7
Anılarınızı Değiştirin
Her aşktan geriye sadece anılar kalır. Bu anılar sizin geçmişten bugüne gelmenizi engeller. Ruhunuzda daha derin yaralar açmanızı sağlayacak olan anılar, beyninizin içerisinde “Replay” tuşu basılı kalmış video gibi dönüp duracak. Kafanızdan atamadığınız anılar sizin çevrenizi, iş hayatınızı ve sağlığınızı olumsuz etkiler. Bunun için kendinizi zorlayın ve sizi mutlu edecek olan şeylere yönelerek yeni anılar edinin. Çünkü her yeni bir anı eski bir anının acısını azaltabiliyor. 
8
Onunla ilgili anılarınız aklınızdan çıkmıyorsa, beraber olduğunuz anılarınızı düşünmeye devam edin. Ama bu anılar o güzel günlerin anıları değil, onunla ilgili kötü anılarınızı düşünün. Hiç değilse zorlayın ki beyninizdeki onunla ilgili kalıplaşmış bazı durumları kırarsınız. Sevdiğiniz kişiyle yaşadığınız kötü anılar onu unutmanızı her zaman kolaylaştırır.
9