Erzincan'ın Görülmesi Gereken Yerleri

25 Nisan 2016

Hıdır Abdal Türbesi
Hacı Bektaş Veli'den etkilendiği bilinen Hıdır Abdal Sultan'ın kurduğu tekkedir. Çevresinde bulunan otellerde konaklamanız mümkündür. Şehrin en önemli yerlerinden biridir.
1
Mama Hatun Kervansarayı
12. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kervansaraydır. Erzincan'ın Tercan ilçesinde bulunan kkervansaray, ortalama 92 km uzaklıktadır. Yanında bulunan hamam, günümüzde de hizmet vermektedir.
2
Mama Hatun Türbesi
Türkiye'de çok fazla cami, kilise ve türbenin bulunmasından dolayı, din turizmi çok gelişmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği yerlerdendir. Mutlaka görmelisiniz.
3
Abrenk Kilisesi
Anadolu'nun sağlam Ermeni manastırından biri olmasına rağmen çok fazla bilinmemektedir. Tercan'ın Üçpınar köyü yakınlarındaki kiliseyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.
4
Otlukbeli Gölü
Şehrin en güzel yerlerinden biri olan Otlukbeli Gölü, fotoğraf çekmek için en güzel yerlerdendir. Traversten seddi göllerinden biri olan gölü mutlaka görmelisiniz. 
5
Girlevik Şelalesi
Şelalenin suyu, Kalecik Köyü'ndeki kayalıklardan dokuz ayrı yerden, şelaleye ulaşmaktadır. 30-40 metre yüksekliğindeki şelale, üç kademeden oluşmaktadır.
6
Beytahtı Mesire Alanı
Yemyeşil alanda piknik yapabileceğiniz muhteşem yerlerden biridir. Doğa ile bütünleşmek istiyorsanız, mutlaka ziyaret etmelisiniz.
7
Gülabibey Cami
Erzincan'ın Kemah ilçesinde bulunan camidir. Emir Gülabibey tarafından 1454 senesinde yaptırılmıştır. Şehrin en önemli tarihi yapılarından biri olan camiyi mutlaka görmelisiniz.
8
Erzincan Müzesi
"Hıdır Abdal Sultan Ocağı" olarak da bilinen, manevi yönden huzur bulacağınız yerlerdendir. Sosyal ve kültürel yönden önemli olan yeri mutlaka görmelisiniz.
9
Erzincan Kalesi (Kemah)
Anadolu'nun en eski kalelerinden biridir. Sarp kayalar üzerine kurulu olan kaleyi mutlaka görmelisiniz.
10