Erken Doğumu Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

20 Ekim 2015

Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır. Eğer hamile kalmadan önce alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınız varsa hamile kalmadan 6 ay öncesinden bu alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gereklidir. Çok önceden bırakacağınız bu kötü alışkanlıklarınız ile değerleriniz normale döner. Erken doğumu tetikleyen şeylerin başında sigara ve alkol gelmektedir.
1
Hamilelik dönemi boyunca doktor kontrolü ile egzersiz yapmanız önemlidir. Rahat doğum, rahat hamilelik ve sağlıklı bir bebek için hamilelik boyunca egzersiz yapmak şarttır. Doktorunuzun söylediği aylara göre önerdiği egzersizleri düzenli ve disiplinli bir şekilde yaparsanız hem de erken doğumun önüne geçmiş olursunuz.
2
Hamile kalmadan önce diş muayenesine kesinlikle gitmelisiniz. Diş ve diş etiniz de problemler varsa hamile kalmadan önce bunları çözmelisiniz. Aksi halde diş ve diş eti problemleri olan annelerin hamileliklerin de ortaya çıkacak bu problemler istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Diş ve diş etinde oluşan bakterilerin kana karışma ihtimali de var. Bunun için hamile kalmadan önce mutlaka diş doktoruna görünmelisiniz.
3
Hamile kalmadan önce bir dokora gidip geniş kapsamlı muayene yaptırmak önemlidir. Böylelikle hamile kalmadan önce sağlık problemlerinizi bilebilir ve bunların tedavisini yaptırabilirsiniz. Hamilelik döneminde herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka geniş kapsamlı muayene olmalısınız. Örneğin cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız varsa bu erken doğuma neden olabilecek bir hastalıktır.
4
Hamile kalmadan önce çinko ve folik asit vitaminlerini mutlaka almalısınız. Hamilelik başlamadan önce alacağınız bu vitaminlerle erken doğumun önüne geçebileceğiniz gibi, doğum kusurlarını en aza indirebilirsiniz. Hamilelikten önce ve hamilelikte de düzenli olarak bu vitaminlerin alınması son derece önemli ve şarttır.
5
Hamilelik boyunca sağlıklı bir şekilde beslenmeye özen gösterin ve sağlıklı bir diyete başlayın. Sağlıklı diyet bebeğiniz için gerekli tüm vitamin ve mineralleri alabileceğiniz besinleri tüketmek ve sağlıklı protein besinlerini tüketmek olacaktır. Hamilelikte zararlı, abur cubur, besin değeri anlamında bebeğinize de hiçbir fayda sağlamayacak, üstelik siz de boş yere kilo yapacak besinlerden uzak durmalısınız. Unutmayın ki erken doğumu tetikleyen bir diğer unsur, hamilelikte sağlıksız beslenmedir.
6
Hamilelerin her gün düzenli olarak yapacakları ve hamilelikleri boyunca alışkanlık haline getirmeleri gereken bir diğer önemli şey de su içmek. Anne adayları her gün düzenli bir şekilde en az 8 bardak su içmek zorundadırlar. Kolay bir doğum, sağlıklı bir bebek ve erken doğum riski olmadan sağlıklı bir hamilelik için su olmazsa olmazdır. Unutmayın bulunduğu ortam gereğince bebeğinizin suya ihtiyacı vardır.
7
Hamilelerin doktor kontrollerini hiçbir zaman aksatmamaları önemlidir. Herhangi bir problemde, ya da işlerin düzgün gitmediği anlarda doktor kontrolleri hayati önem taşımaktadır. Doktorunuzun tavsiyelerine ve uyarılarına her zaman kulak vermeli ve düzenli olarak doktor kontrollerinize gitmelisiniz.
8
Hamilelikte erken doğum riskini arttıran bir diğer unsur da hamilelerin çok uzun saatler ayakta durmaları ya da hareketsiz bir şekilde kalmalarıdır. Hamileler hareket halinde olup, çok fazla ağır kaldırmayıp, ağır işlerden uzak durup, çok da hareketsiz kalmamalıdırlar.
9
Erken doğumu tetikleyen bir diğer unsur da strestir. Stres erken doğumu tetikleyen en önemli unsurlardan biridir. Hamilelik boyunca stresten kesinlikle uzak durulmalı, her zaman mutlu, neşeli olmaya çalışmalısınız.
10