Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

04 Temmuz 2015

Cinsel isteksizlik, cinsellik ile her türlü aktivite, düşünce ve fantezilerden uzak durma eğilimidir. Cinsel soğukluk olarak da adlandırılın bu problem, son yıllarda çevresel faktörlerle iyice yaygınlaşmış durumda. Önceden her 14 erkekten birinde görülen bu problem, şimdiler her 5 erkekten birinde görünüyor. Ciddi bir artış gösteren bu cinsel hastalık çağımızın getirdiği birçok sorundan kaynaklanıyor. Bu sorunları iki başlık altında toplayabiliriz.
-Fiziksel Kökenli Sorunlar
-Psikolojik Sorunlar

1
Fiziksel Kökenli Sorunlar
Erkeklerdeki fiziksel sorunlar, cinsel hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Bu sorunlar kişinin kendisine bağlı olarak gerçekleşiyor. Yaşam şekli veya bedensel rahatsızlıklar erkeğin cinsel hayatında özellikle isteksizliğe neden oluyor. İşte o isteksizliğe neden olan fiziksel sorunlar:

2
Beslenme ve Aşırı Kilo
Bu sorunlara en çok neden olan durumsa beslenme. Sürekli tüketilen fast food yiyecekler, vücutta çok büyük sağlık problemlerine neden oluyor. Bu yiyeceklerle vücut gerekli vitamin ve mineralleri alamayınca direnç kaybediyor. Bu kaybedilen direnç özellikle cinsel yaşamı olumsuz etkiliyor. Cinsel yaşamdaki en büyük problemlerden teki olan cinsel isteksizliği arttırdığı gibi iktidarsızlığa da neden oluyor. Diğer yandan bu yağlı yiyecekler kişide aşırı kiloya neden olur. Bu aşırı kilo bedenin dengesini bozarak çabuk yorulma, hareketsizlik gibi olumsuz sonuçlara yol açıyor. Bu da cinsel isteği azaltıyor.

3
Alkol
Aşırı alkol ve sigara tüketimi ile ve madde bağımlılığı cinsel isteksizliğe en çok neden olan problemlerin başında geliyor. Aşırı alkol ve bağımlılık kişinin özellikle karaciğerine verdiği zarardan dolayı cinsel hayatı bitirme noktasına geliyor. Karaciğerdeki yağlanma sperm yollarında büyük tahribat yaratarak isteksizliğe neden oluyor. Bu tahribat kişideki sperm sayısını ve cinsel verimliliği ciddi oranda düşürüyor. Diğer yandan alkol uyku bozukluğu, yeme bozukluğu gibi nedenlere de yol açtığı için cinsel isteksizliğe sebep oluyor.

4
Sigara
Sigara, en başta kalbin düzenini ve sağlığını bozuyor. Sağlıksız bir kalp verimsiz bir cinsel ilişkiye ve spermlere sebep oluyor. Damarları tıkaması, kalp ve diğer organları çürütmesi gibi nedenler insanda çabuk yorulma, halsizlik, tıkanma gibi durumlara neden oluyor. Bu da cinsel isteksizliği çok büyük oranda etkiliyor. Diğer organlara da verdiği tahribat hormonal bozukluklara ve üreme kanallarında tıkanıklığa yol açıyor. Bu da erkeklerde cinsel istek ve arzuları yok ediyor. 

5
Madde Bağımlılığı
Madde bağımlılığı kişi de özellikle kalp, beyin ve cinselliği öldürüyor. Çünkü içerisindeki zihin tahribatı yaratan doğal ve kimyasal maddeler, beyindeki cinsel dürtüleri yöneten bölgeye hasar veriyor. Bu hasar kişide başta önce cinsel yaşamdaki iktidarsızlığa sonra cinsel verimsizliğe ve son olarak da cinsel isteksizliğe neden oluyor. Diğer yandan madde bağımlılığının bedende yarattığı tahribat alkol ve sigara da olduğu gibi en başta spermleri öldürüp verimsiz kılıyor. Sperm yollarındaki tahribata da neden olan maddeler de zaman içerisinde cinsel istekleri yok ediyor.

6
Yaşlılık ve Kalıtsal Hastalıklar
Kişinin yaşına bağlı olarak vücudundaki sperm sayısı ve üretimi azalır. Çünkü bedendeki yenilenmeler genç birine göre daha yavaştır. Bu da cinsel hayattaki bozukluklara sebep oluyor. Cinsel hayattaki bozukluklar erkekleri cinsellikten soğutuyor. Diğer yandan ilerleyen yaşın getirmiş olduğu hastalıklar ve durumlar da cinsel isteği ve arzuları yok ediyor. Bunların dışında kalıtsal olarak görülen şeker hastalığı, böbrek, karaciğer ve kalp yetmezliği, nörolojik ve kronik hastalıklar, ürolojik ameliyatlar, hormonal değişimler, kullanılan ilaçlar ve en önemlisi yaş faktörü cinsel istek ve arzuları olumsuz etkiliyor.

7
Psikolojik Sorunlar
Erkeklerde cinsel isteksizliğin en büyük nedeni psikolojiktir. Çünkü erkeklerin kendini ispatlama alanı olarak gördüğü cinsellikteki en küçük negatif durum erkekte psikolojik soruna yol açabiliyor. Bu olumsuzluklar kadına göre erkeğin aklında daha kolay yer ediyor ve zamanla psikolojik sorunlara neden olabiliyor. İşte cinsel isteksizliğe yol açan nedenler;

8
Evlilik Sorunları
Evli bir erkeğin cinsel hayatını birçok sebep etkiler. Bu konuda erkeğin cinsel isteğini en çok törpüleyen nedense evlilik sorunlarıdır. Bu evlilik sorunlarının içinde çiftlerin iletişimsizliği çok büyük rol oynuyor. İletişimsizlikle birlikte sorunlar, sürekli büyür, strese dönüşür, psikolojik bir hal alır ve erkeklerde verimsizliği tetikler. Erkeklerin eşinden soğumasına, ona karşı zamanla tüm his duygularını yitirmesine yol açan bu durum bedendeki sperm sayısını düşürür. Bu azalan sperm sayısı erkekte cinsel istek ve arzularının azalmasına, zamanla da yok olmasına neden olur. 

9
 
Aldatma
Erkeklerin her türlü kaçamakları zamanla cinsel isteksizliğe neden olur. Çünkü aldatma erkekte ilk başlarda cinsel olarak çok tatminkar görünse de bir süre sonra isteği azaltıyor. Çünkü çok sık yaşanan cinsel ilişkiler zamanla erkeği isteksizliğe yöneltiyor. Çok düşükte bir ihtimal olsa, aldatmadan duyulan vicdan rahatsızlığı erkeği cinsel olarak isteksiz ve arzusuz kılıyor.  

10
Aldatılma
Erkeklerin en büyük korkulu rüyası olan aldatılma, cinsel hayatı bitirme noktasına kadar getirebilir. Çünkü aldatılmayla yaşanan büyük travmalar ve güvensizlik erkeği cinsel ilişkiden uzaklaştırır. Erkek eşinin kendisini cinsel yolla da aldattığını öğrenirse “Yetmedim mi?” gibi şüpheleri sürekli içinde taşır. Şüphelenmeler erkeğin güvenini yıkar ve zamanla da erkeklik dürtülerini zayıflatır. Gurur kırıcı olarak adlandırılan bu durum karşı cinse uzun bir süre nefret duyma, kin duyma gibi sorunlara açıyor. Bu sorunlarda beyindeki cinsellikle olan kısmı törpülediği için kişi kendini tüm karşı cinslere karşı kapatıyor. Aldatılmanın yol açacağı psikolojik sorunlar uzun bir tedavi süreciyle giderilebiliyor. 

11
Eşini Tatmin Edememe Korkusu
Erkeğin kendini en çok ispatlamak istediği bu alan çok önemli. Erkeklerin bu alanda yaşayabileceği her olumsuz durum psikolojisini bozabilir. Özellikle evlilikteki cinsel ilişkilerde erkek eşini her daim tatmin edebilme arzusu içindedir. Ancak erken boşalma, sertleşme gibi sorunları olduğu halde bu arzu içine girmesi cinselliğine ve kendi özgüvenine kötü yansır. Bu gibi sorunlar, cinsel performansı çok büyük oranda düşürerek kişinin psikolojik olarak cinsel istek ve arzularını yok eder.

12
Bedenle Barışık Olmama
Erkeğin beden yapısı ve gücü erkekliğini ispatladığı bir diğer alandır. Bu nedenle erkek kendine özgüveni için beden yapısıyla her zaman barışık olmalı. Olmadığı takdirde büyük bir özgüven kaybı yaşayarak karşı cinse yaklaşma konusunda tedirginleşir. Çünkü karşı cinsin görmesinden korktuğu gereken herhangi bir yeri veya karşı cinsin beden yapısıyla ilgili kendisiyle dalga geçeceği ön yargısı vardır. Bu durum kişiyi kaçınılmaz bir cinsel isteksizliğe sürükler.

13
Yüksek Stres
Her türlü sebepten dolayı yaşanabilen stres, artık çağımızın vazgeçilmez bir parçası. Maddi sıkıntılar, yoğun iş temposu, sosyal sıkıntılar gibi durumlar kişide büyük sıkıntıları da beraberinde getirir. Bu sıkıntılar erkekler de en çok spermlere zarar verir. Çünkü stres her zaman beden de kalp, şeker gibi birçok hayati hastalıklara neden olur. Bu hayati organlar spermlerin kalitesini ve sayısını belirler. Erkeğin bu ciddi sağlık problemleri cinsel hayatını bozar ve zamanla cinsel isteksizliği beraberinde getirir.
14
Depresyon
Erkeklerin cinsel isteksizliğini etkileyen psikolojik durumlardan teki de depresyondur. Bu depresyon durumları kişiyi cinsellikten her zaman uzak tutar. Depresyon probleminin yol açtığı durum sürekli beynini meşgul ettiği için düşünceler cinselliği barındırmaktan uzak durur. Diğer yandan kullanılan depresyon ilaçları da erkeği cinsel isteksizliğe neden olur. 

15
Cinsel Travmalar
Erkeklerin küçükken yaşadıkları cinsel istismarlar, gelecekteki cinsel hayatını yok edebiliyor. Çünkü küçük yaşanan taciz, tecavüz gibi durumlar erkeklerde cinselliğe karşı bir ön yargı yaratır. Yaratılan bu ön yargıyla erkek her cinsel temasta kendi geçmişi aklına geleceği için kaçınır. Diğer yandan içinde yaşadığı büyük travmalar ve gurur kırgınlığı erkeği cinsel isteksizliğe yöneltir. 

16
Yetiştirilme Şekli
Cinsel hayat için yetiştirilme şekli çok önemlidir. Eğer erkek çok katı kurallara sahip bir çevrede veya çok dini bir çevrede yetiştirilirse cinsel güdüleri fazlasıyla bastırılmış olur. Veya böyle bir ortamda cinsellikle ilgili hiçbir şey öğretilmezse erkek cinsel dürtülerini kontrol etmekte zorlanır ve çekingen davranır. Bu yetişme durumları tamamen erkeğin cinsel hayatını olumsuz etkileyerek, cinsel isteksizliğe neden olur. 

17
İlk Cinsel Deneyimi
Erkeklerin cinsel özgüvenini en çok belirleyen durum ilk cinsel deneyimdir. Eğer bu ilk deneyim olumlu gerçekleşmiş ise erkek cinsel açıdan büyük bir özgüven yakalamış olur. Kazanılan özgüven kişi de cinsel isteği her zaman en zirve noktada tutar. Ancak ilk deneyim olumsuz geçmiş ise erkek büyük bir özgüven kaybeder. Yitirilen özgüven ise cinsel isteği her seferinde törpüler. Çünkü cinsel hayatın en büyük tetikçisi özgüvendir.

18
Gizli Eşcinsellik 
Aynı cinsten kişilere karşı, açık bir eylem halinde bilinçli şekilde yaşanmayan veya ifade edilmeyen cinsel eğilim gizli eşcinselliktir. İçten içe yaşanan eşcinselliğin verdiği erkeksi cinsel istekleri tamamen yok eder. Diğer yandan eşcinselliğe karşı görebileceği tepkileri de düşününce erkek cinsel istek ve arzularını tamamen yitirir. Bu ciddi sorunlar karşısında kesinlikle tedavi olunmalı.19