En Ünlü Gladyatörler

14 Eylül 2015

Tetraites
Bazı dökümanlarda ismi Petraites olarak da yazılmış olan gladyatör en çok Prudes'e karşı olan zaferiyle kayıt altına alınmıştır. Tetraites "murmillon" tarzında savaşan bir gladyatördü.
1
Priscus ve Verus
Bu iki gladyatörün o kadar büyük bir ünü vardı ki dövüşleri Roma'daki büyük Colosseum'un açılış oyunlarında "Titus" diye adlandırılan son sıradaki mücadele olmaya layık görülmüştür. Bu mücadelenin sonunda iki gladyatör de galip ilan edildi ve özgürlükleriyle ödüllendirildiler.
2
SpiculusSpiculus İmparator Nero ile olan yakınlığıyla tarihe kayıt düşülmüştür. Nero onun yeteneklerinden o kadar etkilenmişti ki Spiculus'u evler ve diğer zenginliklerle ödüllendirdi. 
3
Carpophorus
Carpophorus'u listemizdeki diğer gladyatörlerden ayıran özelliği insanlarla değil de vahşi hayvanlarla dövüşmüş olmasıdır. 
4
Marcus Attilius
Marcus Attilius diğer gladyatörler gibi savaşlarda esir edilmiş kölelerden biri değildir. İsmini daha ilk maçında duyuran Attilius, çıktığı 14 maçta 12 galibiyet elde etmiş Hilarus'u yenmeyi başarmıştır.
5
Oenomaus
Galya'lı bir gladyatör olan Oenomaus, Spartacus'ün isyanına katılıp savaşta komutanlarından biri olmuştur.
6
Crixus
Spartacüs'ü takip edip onun isyanına katılan bir başka gladyatördür. Spartacüs'ün sağ eli olarak bilinen Crixus'un savaşın ilerleyen bölümünde Spartacüs'le yolları ayrılmıştır.
7
Flamma
Suriye asıllı olduğu bilinen bir gladyatör olan Flamma arenada özgürlüğünü tam 4 kez kazanmış olmasına rağmen emekli olmak yerine dövüşmeye devam etmeye karar vermiştir. 
8
Commodus
2000 yılında çekilen Gladyatör filmi Commodus'tan esinlenilerek yapılmıştır. İmparatorların da arenada dövüşmesi daha önce de görülmüş bir şey Roma İmparatorluğu'nda fakat bu Commodus'un sevilmesi için bir gerekçe oluşturmamıştır. Rakiplerini dövüşten önce sakatlayarak, yaralayarak  ve ellerine tahta kılıçlar vererek arenaya süren Commodus oyunları izleyen kalabalık tarafından büyük bir nefret kazanmıştır.
9
Spartacus
Spartacus tarihteki açık ara en meşhur gladyatör olma özelliğine sahiptir. Trakyalı bir asker olan Spartacus savaşta esir düştükten sonra köle olarak satılmıştır. İlk ayaklanmayı kendini takip eden 70'e yakın gladyatörle beraber bu hanede başlattı.
10