En Tehlikeli Özel Harekat Timleri

15 Ağustos 2015

GIGN-Fransa Fransız Ulusal Jandarma Önleme Birimi: 1972 Münih Olimpiyatları'nda yaşanan olaylardan sonra ortaya çıktı. 400 civarındaki elemanı ile dünyanın çeşitli bölgelerinde terörist eylemlerle mücadele ettiler.
1
Pakistan Özel Kuvvetler Birimi: İngiliz SAS ve ABD özel kuvvetlerini örnek alarak 1956'da kurulan birimin kaç kişiden oluştuğu sır gibi saklanıyor. Soğuk savaş döneminde ABD ile birlikte mücadele eden SSG, yerel terörist olaylara müdahale ediyor. Büyüklüğünün 10 tabur (8000 ila 9000 kişi) olduğu tahmin edilmektedir.
2
Sayeret Matkal-İsrail İsrail Özel Kuvvetler Birliği: İsrail toprakları dışında keşif, terörle mücadele, rehine kurtarma gibi konularında uzmanlaşmış birimidir. 1957 yılında kurulan birlik için gerekli olan en önemli kriterler yüksek fiziksel ve zihinsel özelliklere sahip olmaktır.
3
EKO-Cobra-Avusturya Avusturya Özel Hareket Birimi: 1972 Münih Olimpiyatları'nda meydana gelen İsrailli sporcuların rehin alınması olayından sonra kuruldu. 450 kişilik bir kuvvet olan tim özellikle yakın dövüş, keskin nişancılık, taktik ve saldırı eğitimi gibi psikolojik ve fiziksel eğitimlerden geçiriliyor.
4
Delta Force-ABD: Terörle mücadele alanında uzmanlaşan Delta Force ekibi ABD'nin en özel birliklerinden birisidir. 1977 yılında kurulan ekip Yeşil Bereliler veya Rangers gibi isimler almaktadır. Birleşmiş Devletler'in iki birincil anti-terörist biriminden biridir. Delta Force'un birincil görevi anti-terörizm, isyan karşıtlığı ve ulusal arabuluculuk operasyonlarıdır. Aynı zamanda gizli görevler dahilinde rehine kurtarmak, baskın yapmak ve gizli düşman güçlerini ortadan kaldırmak görevleride vardır.
5
JTF2-Kanada: 1993 yılında bir kaç yüz kişilik bir ekipken, 2001'de 11 Eylül saldırılarından sonra genişletilmiş ve eleman sayısı arttırılmıştır. Irak'ta rehine kurtarma, Bosna'da Sırp keskin nişancıları avlama gibi bir çok operasyona katılmışlardır. Yaklaşık 600 personele sahiptir.
6
Bordo Bereliler-Türkiye Özel Kuvvetler Komutanlığı: Halk arasındaki adıyla Bordo Bereliler ve eski adıyla Özel Harp Dairesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşan, iç ve dış tehditlerin bertaraf edilmesine karşı her türlü arazi ve iklim şartlarında görev yapabilecek nitelikte üst düzey eğitime tabi tutularak yetiştirilmiş özel askerlere verilen isimdir.
7
1992 yılında Tugay seviyesinde kurulmuş ve daha sonra tümen, ardından 2006 Yüksek Askeri Şura kararı ile Kolordu, 2010 Yüksek Askeri Şura kararı ile tekrar Tümen ve 2011 Yüksek Askeri Şura kararı ile tekrar Kolordu seviyesine getirilmiştir. Hiçbir kuvvet komutanlığına bağlı olmaksızın doğrudan Genelkurmay Başkanına bağlı olarak görev yaparlar. Söz konusu birlik, Bordo Bereliler ile Muharebe Arama Kurtarma (MAK), doğrudan Özel Kuvvetlerin emrinde görev yapmaktadır. Burada görev yapan askerler özel olarak seçilmiştir.
8
Bordo Bereliler aynı zamanda devlet büyüklerinin yakın koruma görevini de yerine getirirler. Başta genelkurmay başkanı olmak üzere kuvvet komutanlarının ve yüksek rütbeli generallerin koruma ve güvenlik görevlerini üstlenirler. Asli görevleri, olası bir savaş durumunda halkı örgütlemek ve yetiştirmektir.
9
Alpha Group-Rusya: Diğer adıyla "Spetsnaz" Rus (önceden Sovyet) özel kuvvetleri verilen genel addır. Rusçada "özel amaçlı birlik" anlamına gelir. Spetsnaz, Rus ordusu tarafından barış ve savaş zamanında keşif ve özel görevleri gerçekleştirmesi için kurulmuştur. Ekipmanları sıradan piyadelerden çok üstündür. Yapılan hesaplamara göre 30.000 askeri vardı.
10
Shayetet 13-İsrail: İsrail Deniz Kuvvetleri'nin özel operasyon birimi. 13. Filo adına gelen Shayetet 13, 1948'de kuruldu. 3 yıllık normal İsrail askeri birimlerine göre 4,5 yıllık gönüllü katılım isteyen Shayetet 13'ün operasyonları çok gizli tutulur. Dünyanın en saygın özel kuvvetlerinden olan bu birim, 1967-73 yıllarındaki Arap-İsrail savaşlarında önemli yer tuttu.
11
Navy SEALs-ABD: Navy SEAL'ın 2700 civarında üyesi olduğu tahmin ediliyor. Tüm üyeleri erkek olan SEAL'ların anlamı kara, deniz ve hava sözcüklerinin ingilizce baş harflerinin birleşmesiyle oluşuyor. Dünyanın en zorlu eğitimi kabul edilen ve katılımcıların %90'ının tamamlayamadığı bir eğitime sahip olan Navy SEAL, Usame bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonu da gerçekleştirdi.
12
SAS-Büyük Britanya: 1941 yılında kurulan Special Air Service (SAS), İkinci Dünya Savaşı, Malaya Tehlikesi, Endonezya-Malezya çatışmaları, Kuzey İrlanda Sorunu, Falkland Savaşı, Irak Savaşı ve Afganistan Savaşı'nda görev yapmışlardır. Ayrıca keskin nişancı ekibi vardır ve bu ekip gizli saldırılarıyla ünlüdür.
13