En Sevilen "Star Wars" Karakterleri

04 Mayıs 2017

Han Solo
Sinema dünyasının ''Kamçılı Adam Indiana Jones''u Harrison Ford tarafından canlandırılan Han Solo, orijinal üçlemede yer alan kurgusal bir karakter. ''Yıldız Savaşları: Bölüm IV-Yeni Bir Umut'', ''Yıldız Savaşları: Bölüm V-İmparator'' ve ''Yıldız Savaşları: Bölüm VI-Jedi'nin Dönüşü'' filmlerinde Ford'un canlandırdığı Han Solo, aksi ve alaycı bir pilottu. Yüklü bir ücret karşılığında Luke Skywalker ve Obi-Wan Kenobi'yi Millenium Falcon adlı uzay gemisine alan Han Solo, ödül karşılığı kurtardığı Leila Organa'ya kalbini kaptırdı.
1
Darth Vader
Vader, Amerikan Film Enstitüsü'nce hazırlanan ''100 Yıl.. 100 Kahraman ve Kötü Karakter'' listesinde sinema tarihindeki en önemli üçüncü kötü karakter seçildi. İmparatorluğun gerçek yüzünü yansıtan ve yarı mekanik yarı insan olan Sith Lordu Darth Vader, seride gücün kötü yüzünü yansıttı. Galaktik İmparatorluğun yöneticisi Palpatine'in (Darth Sidous) üçüncü çırağı olan Darth Vader'ın eski adı ise Anakin Skywalker idi. 2000'li yıllarda çekilen sonraki üçlemede Skywalker'ın Jedi Şövalyesi oluşu ve Palpatine sayesinde gücün karanlık tarafına geçişi işlendi. Anakin Skywalker, gücün karanlık tarafına geçtikten sonra Darth Vader ismini aldı.
2
Boba Feth
İmparatorluk ve Jabba Hutt için çalışan bir kelle avcısı olan Baba Fett, Han Solo ve Chewbacca'nın izini sürerek tutsak almış bir karakterdi. ''Klonların Saldırısı'', ''İmparator'' ve ''Jedi'nin Dönüşü'' filmlerinde yer alan Boba Feth, ''Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut''un özel yayınlanmış versiyonunda da vardı. Jango Fett'in genetik kopyası olan Boba Feth, Kamino gezegeninde yaratılmış fakat Klon Ordusu saflarına girmeden Jango'nun oğlu gibi yetiştirilmişti. Avını zekası ve ustalığıyla yakalayan Boba Feth, dünyanın dört bir yanında kazandığı fanatik hayranlarıyla da ilgi çekti.
3
R2-D2
Fıçı şeklinde bir robot olan R2-D2, Yıldız Savaşları evrenindeki ana karakterlerden. Luke Skywalker ile birçok maceraya atılan karakter, bilgeliği, sempatikilği, görünüşü ve C-3PO ile gerçekleştirdiği komik diyaloglar ile hayranların gönlünü kazandı. Kendine has bir hayran kitlesi olan R2-D2, özellikle çocukların sevgilisi oldu. Dünyanın dört bir yanındaki oyuncakçı dükkanlarında en çok satılanların arasında yer aldı.
4
Chewbacca
''Chewie'' olarak da bilinen karakterin boyu 2.3 metre. Wookie ırkından olan Chewbacca, Han Solo'nun gemisi Millenium Falcon'da yardımcı pilottu. Seride Bölüm III, IV, V, ve VI'da önemli bir rolde yer aldı. Bölüm III'de, Chewbacca, Tarfful ile klon Savaşları'nda gezegenini korumak için savaştı ve  Yoda'nın güvenliğinin sağlanması için ona yardım etti. Chewbacca, Bölüm IV, V, ve VI'da ise Han Solo ile beraber Asi Güçleri'nin yanında yer aldı. 
5
Yoda
Yoda D'Kana, saygıdeğer Jedi üstadı. Hayatının son senelerini Dagobah’daki bataklıklarda saklanarak geçirmek zorunda kalan 900 yaşındaki Jedi üstadı, 8 yüzyıl boyunca Jedi şövalyeleri yetiştirdi. Güç ile olan bağlantısı çok kuvvetliydi. Son öğrencileri arasında, yakın tarihin en önemli Jedi’ları Obi-Wan Kenobi ile Luke Skywalker da vardı.
6
Luke Skywalker
Mark Hamill tarafından canlandırılan kurgu karakter, Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker ve Naboo Senatörü Padme Amidala'nın oğlu, Han Solo'nun eşi Leila Organa Solo'nun da ikiz kardeşiydi. Önemli bir lider ve efsanevi bir Jedi savaşçısı olan Luke Skywalker, İlk Ölüm Yıldızı'nı yok edip İmparator Palpatine'i öldüren Darth Vader'ı kurtarmayı başararak Galaktik İmparatorluğu devirdi, Asi Birliğinin büyük kahramanı haline geldi. Bir süre sonra general rütbesine terfi edip Yeni Cumhuriyet'te sözü geçen bir üye ve önemli bir Jedi efendisi olduktan sonra ordudan ayrılmayı uygun buldu.
7
Darth Maul
Star Wars evreninde yer alan Darth Maul, Bölüm I'de dövüş sanatları uzmanı olan Ray Park tarafından canlandırıldı ve Peter Serafinowicz tarafından seslendirildi. 
8
Stormtrooper
Klon Savaşları boyunca Galaktik Cumhuriyet ve Jedi'lere hizmet eden, daha sonra da İmparator Palpatine ve yardımcıların özel birlikleri olan klon birliklerinin genel adıydı. Bu birliklerin hepsi klonlar gibi ağır ve beyaz zırhlar giyiyor, silah olarak bu kalın zırhları delebilecek kadar güçlü tüfekler taşıyorlardı. Darth Vader'a da hizmet eden Stormtrooper'lar, Han Solo ve Luke Skyfalker, onların kılığına girerek Destroyer'e sızdı.
9
Prenses Leila
Yıldız Savaşları serisinin en sevilen kadın karakteri olan Prenses Leila Organa Solo, serinin ilk üç filminde yer aldı. Alderaan Prensesi olan Leia (Skywalker), Anakin Skywalker ile Naboo senatörü Padme Amidala'nın kızıydı. Luke Skywalker'ın ikizi olan Leila, pilot Han Solo ile evlenerek Jaina, Jacen ve Anakin isimlerinde üç çocuk annesi oldu. 
10