En Korkunç İnsan Deneyleri

07 Eylül 2015

Stanford Hapishanesi Deneyi
Proje, 1971 yılında Stanford Üniversitesi’nde psikolog olan Philip Zimbardo önderliğinde, insanların esarete tepkilerini, hapishane çalışanları ve mahkumların bu duruma olan davranışsal tepkilerini gözlemleyen psikolojik bir çalışmaydı. Bu deneyde Zimbardo, deneklerdeki anti sosyal davranışların giderek artırdığını görerek paniklemiş ve erken denilebilecek bir sürede tüm deneyi sonlandırmıştır.
1
The Monster Study
Bu proje Iowa Üniversitesi'nde çalışan Wendell Johnson tarafından yürütülmüştür. 22 yetim çocuk üzerinde kekemelik üzerine yapılan bir deneydir. Negatif terapi alan ve normal konuşan birçok çocuğun,deneyden dolayı psikolojik olarak kötü etkilendikleri ve bazılarının hayatları sırasında belirli konuşma problemlerinin oluştuğu ve devam ettiği görülmüştür.
2
Proje 4.1
Amerika Birleşik Devletleri tarafından yürütülen ve bütün Marshall adası sakinlerini etkileyen, Bikini Atoll bölgesinde büyük bir alana yayılan ve 1 Mart 1954 yılında yapılan Castle Bravo nükleer testi ve sağlık çalışmasına bu ad verilmiştir. Bölgedeki çocuklarda büyüme ve gelişim bozuklukları görüldü.
3
Proje MKULTRA
Bu çalışma CIA'in zihin kontrolü araştırma programlarından biri olup, Bilimsel İstihbarat Ofisi tarafından yürütülmüş ve 1950 başlanıp 1960 yıllarının sonuna kadar sürmüştür. Projede bir çok uyuşturucu çeşidinin kullanıldığı, beyin fonksiyonlarının üzerinde değişimler yapabilmek için bireylerin zihinsel durumlarını ele geçirmeye çalışıldığına dair yayınlanmış pek çok bir kanıt vardır. 1973 yılında CIA direktörü Richard Helms bu proje ile ilgili tüm dosyaların yok edilmesini emretti. 
4
The Aversion Projesi
Güney Afrika'daki ordu kuvvetlerinin 1970 ile 1980 yılları sonuna kadar eş cinsel askerlere zorla uyguladığı bir dizi cinsiyet değiştirme operasyonu olarak bilinen bu proje sırasında, elektro şok ve benzeri bir çok etik olmayan sağlık deneyi yapılmıştır.
5
Kuzey Kore Deneyleri
Kuzey Kore'de insanlarla ilgili deney yapıldığına dair bir çok rapor bulunmaktadır. Bu raporlarda Kuzey Kore’nin İkinci Dünya Savaşı süresince deney yapan Japon ve Nazi birlikleri gibi insan haklarını ihlal ettiği açıkça belirtilmektedir. Eski bir kadın mahkumlarının iddialarına göre, sağlıklı 50 kadın zorla alıkonularak zehirli lahana yaprakları yedirilmiştir. Yiyen kadınların çoğunun çığlık attığı duyulmuş, 20 dakika içinde kan kusması ve anal kanama geçirerek ölmüşlerdir.
6
Sovyetler'in Zehir Laboratuvarları
Laboratuvar 1, laboratuvar 12 ve oda adları ile de bilinen bu mekanlar Sovyet ajanlarının gizli zehir araştırma ve geliştirme merkeziydi. Sovyetler, hardal gazı ve risin gibi ölümcül gazları Gulag adlı yerden gelen mahkumlar üzerinde deniyordu. 
7
Tuskegee Frengi Çalışması
1932 ile 1972 yılları arasında Alabama'da frengi tedavisi olmayı reddeden Afrikan-Amerikan çiftçilerden 399 kişiye uygulanan bir projeydi.
8
Birim 731
Japon İmparatorluğu tarafından yapılan, İkinci Çin-Japon Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı boyunca süren biyolojik ve kimyasal savaş araştırma ve geliştirme merkeziydi.
9
Nazi Deneyleri
Nazi deneyleri İkinci Dünya Savaşları sırasında Nazi rejimi tarafından, kamplarda tutulan büyük sayıdaki insanlar üzerinde yapılan korkunç sağlık çalışmalarıdır.
10